Nowy numer 49/2020 Archiwum

Przy stole ze Zmartwychwstałym

Dwaj uczniowie Jezusa, kilka dni po Jego śmierci, wybrali się do Emaus, wioski pod Jerozolimą.

Po drodze spotkali nieznajomego, którego zaprosili na kolację w gospodzie. W chwili, gdy łamał i błogosławił chleb, zorientowali się, że to zmartwychwstały Chrystus. Właśnie tę chwilę, z Ewangelii według św. Łukasza, widzimy na obrazie: „Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go” (Łk 24,30-31).

Scenę oświetla płomień świecy ustawionej na stole. Jezus, siedzący z prawej strony, przełamuje chleb i unosi oczy w górę. Reakcja obu uczniów jest bardzo podobna. Ich twarze wyrażają bezgraniczne zdziwienie. Zaskoczony całą sytuacją jest również chłopiec przynoszący potrawy do stołu. Chociaż nic nie rozumie, również spogląda na Chrystusa z wielkim zainteresowaniem.

Uczniowie mimowolnie podnoszą ręce i nieśmiało wyciągają je w stronę Jezusa, jakby chcieli Go dotknąć. To nawiązanie do niedowiarstwa św. Tomasza, który nie potrafił uwierzyć, że Chrystus zmartwychwstał.

W uczniu siedzącym z lewej strony rozpoznajemy św. Jakuba Starszego. Na jego kapeluszu artysta namalował muszlę i skrzyżowane kije pątnicze. To symbol szlaku pielgrzymkowego do grobu apostoła w Santiago de Compostela. Szlak ten był niezwykle popularny w całej Europie. Drugim uczniem jest prawdopodobnie św. Piotr. Matthias Stom uznał zapewne, że skoro właśnie ci apostołowie zostali przez Jezusa wybrani na świadków Jego przemienienia, a potem modlitwy w ogrodzie Getsemani, jest bardzo prawdopodobne, że właśnie oni dostąpili zaszczytu spożycia wieczerzy ze Zmartwychwstałym.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także