Nowy numer 49/2020 Archiwum

Prezydent: Mam nadzieję, że nowe przepisy z tarczy antykryzysowej szybko zaczną pomagać pracodawcom i pracownikom

Ustawy związane z tzw. tarczą antykryzysową są podpisane, mam nadzieję, że jak najszybciej będą mogły pomóc przedsiębiorcom i pracownikom ratować miejsca pracy oraz wspierać funkcjonowanie rodzin - przekazał w piątek prezydent Andrzej Duda.

W piątek poinformowano, że prezydent podpisał tzw. specustawę funduszową, która wprowadza regulacje, których celem jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych, w warunkach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Prezydent podpisał też ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zgodnie z którą z pomocy państwa będą mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br.

"Ustawy są podpisane i mam nadzieję, że jak najszybciej będą mogły wejść w życie i będą mogły pomóc przedsiębiorcom, pracownikom ratować miejsca pracy, ratować biznes, wspierać funkcjonowanie rodzin, zapewnić pieniądze poi prostu w tej trudnej kryzysowej sytuacji" - powiedział prezydent podczas piątkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku.

Duda zapewnił też, że program Rodzina 500+ będzie nadal realizowany. "Absolutnie nie ma żadnych planów czy to jego ograniczenia, czy rezygnacji" - podkreślił. "Kiedy dzisiaj sytuacja stała się kryzysowa zarówno w sensie epidemicznym, ale przede wszystkim także niestety i w sensie ekonomicznym, 500 plus jako gwarancja tego, że pieniądze dla rodzin będą, jest dla jednym z elementów absolutnie fundamentalnych" - powiedział prezydent.

Dodał, że nadal będzie także wypłacana tzw. trzynasta emerytura.

Prezydent był pytany, czy rząd nie powinien przyśpieszyć "odmrażania" gospodarki. Odpowiedział, że już są zapowiadane działania, które zmierzają do "odmrażania" polskiej gospodarki. "W najbliższym czasie można spodziewać się pierwszych działań odmrażających gospodarkę i mam nadzieję, że stopniowo w miarę, obserwując sytuację epidemiczną, kolejne kroki będą podejmowane przez premiera w konsultacji czy za decyzją ministra zdrowia, GIS i ekspertów" - powiedział Duda.

"Nie ma żadnych wątpliwości, że trzeba odmrażać gospodarkę, ale trzeba to zrealizować spokojnie, tak, żeby w jak najmniejszym stopniu zwiększać zagrożenie epidemiczne, czy też po prostu, żeby tego zagrożenia epidemicznego nie zwiększać" - podkreślił prezydent.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama