Nowy numer 22/2020 Archiwum

Czy maski działają?

Od jutra obowiązuje nakaz nakaz noszenia maseczek na twarz. Czy maseczki działają? Czy są skuteczne? Jeszcze do niedawna nie zalecano ich noszenia przez osoby zdrowe. Skąd wzięła się zmiana rekomendacji? Tłumaczy Tomasz Rożek.

Czy maski działają?
Nauka. To Lubię
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • CSOG
  15.04.2020 14:40
  Jeżeli dobrze zrozumiałem ( a zapewne nie) nauka nie ma żadnych dowodów na jakąkolwiek skuteczność stosowania maseczek a mimo to rekomenduje ich noszenie. Szczególnie maseczek szytych w wersji home made, i z materiałów jakie właśnie wpadły nam pod rękę (innych nie mamy i długo mieć nie będziemy)
  Zgodnie z zasadą że lepiej robić coś niż nic( z tym się zgadzam) a co nas nie zabije to nas wzmocni (z tym również się zgadzam) :) :)
  Bo nauka proszę Państwa to nie tylko zdobycze i osiągnięcia to również droga do zdobycia wiedzy, czyli uczenie się i oby na jak najmniejszej ilości błędów. :) :)
 • wietrzyk11
  15.04.2020 16:44
  Najbardziej mi się podobała wypowiedź, że jeśli ktoś CZUJE SIĘ bezpieczniej w maseczce, to powinien ją nosić. A jeśli czuję się bezpieczniej w czerwonej czapce?
  doceń 11
 • wietrzyk11
  15.04.2020 16:52
  Skuteczność lub nieskuteczność maseczek zależy od aktualnej narracji politycznej. Jeśli narracja ta jest niechętna maseczkom - są nieskuteczne, natomiast wraz ze wzrostem pozytywnego poziomu narracji wzrasta ich skuteczność.
  doceń 13
 • Bezimienny
  15.04.2020 22:36
  Bezimienny
  Mnie się wydaje, że wymowa tego, co mówi Pan Rożek była jasna: to nie noszącym maseczki mają pomagać, ale tym, którzy przebywają w ich otoczeniu. Chodzi o zmniejszenie ilości kropelek wody, które wylatują z naszych płuc, a więc rezerwuarów wirusów. Bo to nie same wirusy z nas wyłażą, ale wirusy w tych kropelkach wody czy tam pary jak kto woli (a na jedno wychodzi). Zdaje się, ze wirusom - przynajmniej tym przenoszącym się kropelkowo - ta woda jest potrzebna żeby utrzymać zdolność przyczepienia się do ludzkich komórek i wniknięcia w nie. Stąd choć np. takie prasowanie niekoniecznie niszczy siedzące w wirusie RNA, to uszkadza ten chemiczny "mechanizm przyczepny:...
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama