Nowy numer 23/2020 Archiwum

WHO rozważa zalecenie noszenia masek w miejscach publicznych

Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozważa wprowadzenie zalecenia noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, szczególnie w pomieszczeniach. Z badań amerykańskich wynika, że zachowanie dystansu 2 metrów może nie być wystarczające; potrzebnych jest 6, a nawet 8 metrów.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca obecnie używanie masek jedynie przez osoby zakażone, które mogą rozsiewać patogeny, oraz osoby opiekujące się chorymi, podobnie jak pracownicy służby zdrowia. Szef panelu ekspertów WHO prof. David Heymann powiedział "BBC News", że organizacja rozważa rozszerzenie tego zalecenie na wszystkie osoby znajdujące się miejscach publicznych, głownie sklepach i biurach.

Obecnie zaleca się, żeby zachować dystans co najmniej 2 metrów od innych osób w miejscach publicznych. To powinno wystarczyć, by uniknąć zetknięcia się z patogenami, jakie może rozsiewać osoba zakażona. Może ona nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, bo nie odczuwa żadnych poważniejszych objawów infekcji wywołanej przez koronawirusy SARS-CoV-2.

Badacze Massachusetts Institute od Technology (MIT) twierdzą jednak, że w niektórych sytuacjach może być to niewystarczające. Chodzi o sytuacje, kiedy osoba zakażona kicha i kaszle. Z ich badań wynika, że patogeny mogą być wtedy rozsiewane na większą odległość: podczas kaszlu do sześciu metrów, a na skutek kichania - nawet 8 metrów. Sugerujące to próby przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych.

Kierująca badania prof. Lydia Bourouiba z MIT powiedziała "BBC News", że jest tym zaniepokojona. Podczas kaszlu i kichania - podkreśliła - wydychane powietrze ma taką siłę, że wypycha znajdujące się w nim aerozole w różnych rozmiarach na całe pomieszczenie. Jej zdaniem w miejscach zamkniętych i źle wentylowanych zachowanie odległości dwóch metrów od innej osoby może dawać jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa.

Amerykańska specjalistka uważa, że w pomieszczeniach noszenie masek ochronnych, nawet tych zwykłych, może być przydatne. "Zwykłe maski nie uchronią przed znajdującymi się w powietrzu drobnymi cząsteczkami, gdyż nie mają odpowiedniej filtracji. Mogą jednak chronić przed powietrzem wydychanym na wprost z dużym impetem" - podkreśla.

Zdaniem prof. Heymann jeśli te obserwacje się potwierdzą, to maski ochronne mogą być równie skuteczne - albo nawet bardziej - niż zachowanie odpowiedniego dystansu. Ważne jest jednak, żeby maski były używane we właściwy sposób, przede wszystkim szczelnie zakrywając usta i nos. Nie mogą być też wilgotne, bo wtedy przepuszczają znajdujące się w powietrzu cząstki. Należy też starannie zdejmować maski, żeby przy okazji nie zakazić rąk. Zwykłe maski muszą być też zmieniane, nie można ich stale używać. Konieczne jest też zachowanie odpowiedniej higieny, głównie mycie rąk.

« 1 »
 • podajnik
  03.04.2020 12:36
  Tego prezesa WHO zdaje się w Japonii uznano za skorumpowanego i ukrywającego chińską epidemię w porozumieniu z Chińskim reżimem. Zebrano kilkaset tysięcy podpisów pod jego odwołaniem.
  Coś jest z WHO od dawna nie tak.
 • slamach1976
  03.04.2020 13:04
  Lobby producentów maseczek...
  doceń 2
 • KRM
  03.04.2020 13:39
  Już widzę ("przed oczyma duszy mojej") jak polski rząd dostarcza obywatelom 38 milionów masek dziennie. Są to oczywiście maski odpowiedniej klasy, które naprawdę chronią przed wirusem a nie przed pyłami. Każdemu obywatelowi zostają oczywiście dostarczone odpowiednie gogle (te na szczęści nie muszą być jednorazowe) - bo co komu z maski na usta i nos gdy ktoś zarażony kichnie mu w twarz z 6 metrów i zakazi go przez oczy.

  Już teraz część ludzi stoi w kolejce przed sklepem w odległości 15 m od innych klientów. Kiedy rozpowszechni się wieść o tych badaniach przeprowadzonych w MIT (w warunkach laboratoryjnych!) to kolejka do sklepu w Katowicach będzie się zaczynała w Krakowie (w sam raz, bo na autostradzie co kilometr stoi specjalny słupek oznaczający odległość).
 • karban
  03.04.2020 21:43
  Nie ma możliwości, żeby dostarczyć specjalistyczne maski dla każdego. Jednorazowe i z filtrami. W żadnym kraju. Noście maski jakiekolwiek, a nie oglądajcie się na nikogo. Ty chronisz mnie, ja chronię Ciebie!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama