Nowy numer 43/2020 Archiwum

Buty Jana Pawła II

Pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjadę w spokojniejszym czasie - prosił polskich górali Jan Paweł II. Schodził buty wędrując przez Tatry, Pieniny, Alpy a przede wszystkim do ludzkich dusz.

Powinniśmy nadal pilnować tych jego szlaków, bo je przetarł jak wytrawny piechur umiejący czytać znaki na trasie. Na wszystkie potrzebne mu były dobre buty. Dziś te jego buty leżą rozrzucone po różnych kościołach świata, w gablotach przy ołtarzach, w kaplicach pod jarzeniowymi lampkami, w muzeach.

Nie wystawione na sprzedaż, ale adorację Jego dróg zawsze skręcających na wysokości. Tam, gdzie na ostrej grani dobro odpada od zła, miłość od opuszczenia. Kruszy się niepewność i stajesz sam na sam z niebem do którego nie da się wejść nawet w papieskich butach.

Może dlatego zdejmowali Mu je tyle razy ucząc stopy bezdomności? Buty domowe, buty pielgrzyma, buty alpinisty i taternika, buty ratownika…

Buty zamieniające sklepy obuwnicze w nadzieję, że od nich zacznie się naprawa świata, kiedy ci, co je noszą, pójdą za Nim.

Teraz, w czasie pandemii, kiedy nie możemy wychodzić z domu, przydadzą nam się te buty Papieża, żeby dojść tam gdzie On. 

Wydaje się, że najostrzejszy kawałek pod górę pokonywał kiedy Mu je zabrano i na podparciu wózka inwalidzkiego układano jedną, niechętną do ruchu stopę, obok drugiej. Leżały jak kamienne psy pilnujące pana na nagrobnych pomnikach gotowe na każde skinienie milczenia. Ale to milczenie było jak najlepsza modlitwa.

- Pilnujcie mi tych szlaków - prosił odjeżdżając. No to w spokojnych czy niespokojnych czasach pilnujemy! Nie ma wyjścia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

Dziennikarka działu „Kultura”.

W „Gościu Niedzielnym” od 1988 r. Reportażystka, poetka, krytyk literacki. Należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Za cykl reportaży o tematyce społecznej otrzymała tytuł „Przyjaciel Ubogich Dzieci Miasta Katowice”, przyznany przez katowicki Dom Aniołów Stróżów. Za cykl reportaży o Polakach żyjących na Wschodzie w 2005 r. uhonorowana została nagrodą Polskie Pióro, przyznawaną przez Pomoc Polakom na Wschodzie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Kultury Miasta Czeladź (miasta rodzinnego). W 2009 r. – II nagrodę w konkursie Silesia Press za reportaż o pracowniku sonderkomando w Oświęcimiu. Była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Jest autorką kilkunastu książek poetyckich oraz dwóch zbiorów reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…”,  osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”, a także biografii Wojciecha Kilara „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” i wywiadu rzeki z Krzysztofem i Elżbietą Zanussi „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Jej utwory zostały przetłumaczone na języki: rosyjski, litewski, białoruski, ukraiński, włoski, węgierski, francuski, niemiecki, angielski, arabski. Jej obszar specjalizacji to reportaże, obszerne wywiady z ludźmi kultury i sztuki (m.in. Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Wojciechem Kilarem, Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Agnieszką Holland).

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także