GN 19/2022 Archiwum

Duch koncertowy

Po orientalnych brzmieniach Stambułu, tyglu kultur rozdartego Miasta Pokoju i muzyce rozpalonego słońcem Meksyku Jordi Savall zabiera nas na paryski dwór Ludwika XV.

Interpretator muzyki renesansu i baroku, okrzyknięty muzycznym geniuszem z Katalonii, od lat odkurza zapomniane muzyczne manuskrypty.

Concert Spirituel to nazwa koncertów, które rozpoczęły się w Paryżu w 1726 roku, a zakończyły 65 lat później. Seria powstała w celu zapewnienia rozrywki w czasie Wielkiego Postu i świąt religijnych, gdy wielkie sale Opery Paryskiej czy Comédie-Française były zamknięte.

Znakomite partie chóralne i wirtuozowskie popisy instrumentalne przez wiele lat rozbrzmiewały w pięknie urządzonej Sali Gwardii Szwajcarskiej w Pałacu Tuileries. Savall, odkurzając program trzech kompozytorów z Włoch, Niemiec i Francji (Corelli, Telemann i Rameau), przypomina niepowtarzalny klimat tych wieczorów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się