GN 42/2020 Archiwum

Noc Paschy

Zanim weźmiemy udział w transmitowanej w telewizji, radiu czy internecie liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc, przygotujmy domowy paschał (niech to będzie świeca w kształcie walca, na której można umieścić symbole podobne do tych, które w czasie liturgii kapłan umieszcza na paschale), świecę dla każdego członka rodziny oraz naczynie z wodą święconą.

Postarajmy się też o figurę Zmartwychwstałego albo o baranka.

Nasz rodzinny paschał ustawmy na domowym ołtarzyku. Zapalmy go w tym samym momencie, w którym paschał zapali kapłan celebrujący liturgię Wigilii Paschalnej w świątyni.

W czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, kiedy wyrzekniemy się grzechu i wyznamy wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, w Kościół, obcowanie świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała oraz życie wieczne, niech każdy członek rodziny trzyma w dłoniach zapaloną świecę. Następnie, przypominając sobie swój chrzest, niech każdy zanurzy dłoń w wodzie święconej i uczyni znak krzyża.

Po zakończeniu liturgii w centralnym miejscu naszego domowego ołtarzyka ustawmy figurę Chrystusa Zmartwychwstałego albo symbolizującego Go baranka. Będzie to nawiązanie do zwyczaju zakrywania spoczywającego w tzw. Bożym grobie ciała Chrystusa i ustawiania figury Zmartwychwstałego Pana w miejscu, gdzie wcześniej stała monstrancja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama