Nowy numer 3/2021 Archiwum

Droga żywność

Zjawiska pogodowe, wzrost cen energii, wyższe płace i decyzje administracyjne państwa to główne czynniki wzrostu cen żywności w Polsce.

Ceny żywności stały się jednym z tematów kampanii prezydenckiej, tymczasem zależą one przede wszystkim od czynników ekonomicznych, klimatycznych czy decyzji administracyjnych rządu. Prezydent nie ma na nie żadnego wpływu. Łączenie głowy państwa z cenami żywności można więc uznać za element kampanijnej demagogii, przez którą opozycja chce uderzyć w urzędującego prezydenta, przypisując mu odpowiedzialność za zjawiska, na które nie ma on wpływu. Jednak, niezależnie od partyjnych rozgrywek, problem drożejącej żywności jest realny i warto mu się bliżej przyjrzeć.

Jest drożej

Wzrost cen żywności jest szczególnie dotkliwy, gdyż ponad 30 proc. wydatków gospodarstw domowych to koszty zakupu żywności. W 2018 r. 31,26 proc. „koszyka konsumenckiego”, który powstaje na podstawie struktury spożycia gospodarstw domowych, stanowiły żywność, napoje oraz wyroby tytoniowe, natomiast sama żywność i napoje bezalkoholowe – ok. 25 proc.

Uzasadnione narzekanie na wzrost cen jest powszechne, każdy robiący zakupy doświadcza, jak zmieniają się one niemal z tygodnia na tydzień. Zjawisko to potwierdzają dane statystyczne, które podaje Główny Urząd Statystyczny, publikując co miesiąc raporty na ten temat. Pokazują one na przykład, że ceny żywności w grudniu 2019 r. w porównaniu z grudniem roku poprzedniego wzrosły o 7,5 proc. A przecież nasze portfele drenuje również wzrost cen usług i innych niż żywność towarów.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także