Nowy numer 14/2020 Archiwum

W niebie będziemy królować

Wypełniał szczelnie aule i kościoły, a jego wirtualne rekolekcje śledziły setki tysięcy wiernych. Jaki był? „Przede wszystkim normalny” – słyszę od tych, którzy znali ks. Piotra Pawlukiewicza.

Gdy kolejna osoba zagadnęła mnie przed wielu laty: „A słyszałeś już »Seks: poezja czy rzemiosło?«, dałem za wygraną i odsłuchałem tę konferencję. I zrozumiałem fenomen ks. Pawlukiewicza. Mówił o trudnych, a nawet bardzo trudnych rzeczach w sposób jasny, prosty i pełen humoru. Nie było to jednak kaznodziejskie familiarne poklepywanie wiernych po plecach. Ksiądz Piotr, nie owijając w bawełnę, stawiał konkretne wymagania, a jego słowa: „Czystość to jest życie przy otwartych drzwiach. »Chodźcie wszyscy, zajrzyjcie, jak żyję, nie mam niczego do ukrycia«” do dziś robią na mnie ogromne wrażenie. Potem jego konferencje odkryła Dorota i hasło: „A Pawlukiewicz powiedział na ten temat....” było często w rozmowach w ustach mojej żony koronnym argumentem, którego nie byłem w stanie przebić i który kończył dyskusję.

Zdrowy dystans

Taki był. Mądry i przystępny. Był doktorem teologii pastoralnej, wykładowcą akademickim, autorem wielu książek i audiobooków, głosił kazania dla studentów w warszawskim kościele św. Anny, a jednocześnie potrafił śmiać się publicznie z samego siebie.

Ten dystans do siebie był niezwykle charakterystyczny. Choć najbliżsi opowiadali, że niezbyt dobrze znosił krytykę i wszechobecny hejt, ks. Piotr nie miał „kompleksu zbawienia ludzkości”. Nie wychodził na ambonę z misją: „Brunetki, blondynki, ja wszystkie was dziewczynki nawraaacać chcę”. Mówił o tym wprost: „Myślę, że ruch w interesie psuje nadgorliwość, wyobrażanie sobie, że wszystkich trzeba nawrócić. Spokojnie, świat został zbawiony. Jezus już to załatwił. My tylko czerpiemy owoce z Jego ofiary krzyżowej”.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji