Nowy numer 14/2020 Archiwum

Po prostu inny świat

O tym, jak nie bać się i zaufać Bogu w czasach koronawirusa, mówi ks. Wojciech Wegrzyniak.

Marcin Jakimowicz: Ma Ksiądz mąkę i papier toaletowy?

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Tak. Ziemniaki i jajka też. Bo na co jak na co, ale na placki ziemniaczane trzeba być zawsze gotowym.

Zakazane słowo „śmierć” załomotało do naszych ekranów i monitorów. Ludzie oczekują pocieszenia, a Ksiądz im podpowiada: „Sporządź testament”...

Jeśli nie teraz, to kiedy? Może już nigdy przed naszą śmiercią nie będziemy przeżywali takich dni, które zmuszają do myślenia o sensie życia, gotowości na śmierć, kruchości życia i niepewności jutra. Nie chodzi o fizyczną konieczność spisania testamentu, bo prawo i rodzina poradzą sobie z nami po śmierci bez naszych decyzji. Chodzi o to, co robił chociażby Jan Paweł II: napisał testament i co roku w czasie rekolekcji go aktualizował, zostawiając nie tylko dyspozycje co do drobnych rzeczy, ale przede wszystkim pisząc o tym, co było dla niego największą wartością. Ten Wielki Post to naprawdę dobry czas, żeby usiąść i napisać czy nagrać swoje przesłanie o tym, co dla nas najważniejsze. Dla niektórych to może też dobra okazja, żeby przegadać w rodzinie i podjąć decyzje o podziale majątku, tak by potem nie było kłótni rodzinnych przez lata.

Pandemia odkryła w ludziach ogromne pokłady lęku. Biorą Biblię i czytają: „Nie bój się”, „Nie lękaj się”. Ale jak to się robi? – pytają.

Wezwanie do spokoju słowami „nie bój się” wydaje się nielogiczne, bo jak można komuś, kto ma lęk wysokości, mówić, by się nie bał przepaści. W tym wezwaniu chodzi jednak nie tyle o to, że ja ci nakazuję się nie lękać, ile o to, że obiecuję ci swoją obecność: nie bój się, nie jesteś sam, damy radę, jestem przy tobie. Nie ma nic gorszego w strachu niż samotność. Słowa „nie lękaj się”, wypowiadane w Biblii przez Boga Ojca, Jezusa czy aniołów, mają w sobie ten mocny przekaz: znam twoje uczucia, wiem, co czujesz i chcę cię zapewnić, że nie zostaniesz w tej sytuacji sam.

Jeremiasz słyszy: „Nie lękaj się ich, abym cię czasem nie napełnił lękiem”. Psalmista zapewnia: „W nocy nie ulękniesz się strachu” (Ps 91). Czy wejście w lęk jest moją decyzją?

Dostępne jest 28% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji