Nowy numer 23/2020 Archiwum

Abp Gądecki: Epidemia przypomina o znaczeniu domu rodzinnego

Metropolita poznański przekonuje, że czas epidemii i kwarantanny jest okazją, by naprawić to, co zostało zaniedbane, czyli żywe życie rodzinne.

Epidemia koronawirusa przypomniała nam o roli świątyń, znaczeniu życia rodzinnego i modlitwy domowej, a także pięknie radości - powiedział w przesłaniu na czwartą niedzielę Wielkiego Postu abp Stanisław Gądecki. Przesłanie metropolity poznańskiego nagrane w pustej katedrze opublikowano na Facebooku. - Gdy myślę o katedrze, jako symbolu kościołów, i o wszystkich kościołach archidiecezji, patrzę na tę pustą przestrzeń, to zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jest cisza, ale duchowe wołanie - mówi abp Gądecki. - Wołanie o to, żeby tutaj byli ludzie, żeby się sprawowała liturgia, żeby były rozdzielane sakramenty, żeby trwała modlitwa.

Metropolita poznański zaznacza, że niestety wołanie to tylko w części może być usatysfakcjonowane, ponieważ wierni mogą uczestniczyć w sakramentach tylko w małych grupach. Wyraża również nadzieję, że życie religijne w parafiach będzie mogło wrócić jak najszybciej do normalnego stanu po ustaniu epidemii. Podkreśla także rolę domu, który w momencie epidemii nabrał zupełnie innego znaczenia. - Myśmy pewnie zlekceważyli i samą rolę rodziny, i domu, i tego co wiąże się z normalną modlitwą domową Kościoła, a teraz zostaliśmy do tego niejako przymuszeni. Poprzez przekaz internetowy czy telewizyjny możemy partycypować we Mszy św. tylko na sposób domowy.

Metropolita poznański przekonuje, że jest to sprzyjająca okazja do tego, by naprawić to, co zostało zaniedbane, czyli żywe życie rodzinne, ale też solidarność. Nawiązując do przesłania czwartej niedzieli Wielkiego Postu, zwanej Niedzielą Radości (Laetare), abp Gądecki zauważa, że zmartwychwstanie Jezusa niesie prawdziwą nadzieję dla wszystkich przygnębionych sytuacją związaną z epidemią koronawirusa. Metropolita poznański zapewnia też o modlitwie za wszystkich, którzy są zasmuceni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama