Nowy numer 14/2020 Archiwum

Wojtyłowie na ołtarze!

Archidiecezja krakowska przygotowuje się do procesu beatyfikacyjnego Emilii z Kaczorowskich Wojtyły i Karola seniora Wojtyły. Postulatorem będzie kard. Stanisław Dziwisz – najbliższy współpracownik i świadek życia papieża Polaka.

Formalnie będą prowadzone dwa osobne procesy, których zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a ludzie za ich wstawiennictwem wypraszają łaski u Boga.

Żywa pamięć

Aby postępowanie mogło ruszyć, potrzebna była najpierw pozytywna opinia Konferencji Episkopatu Polski, a następnie zgoda Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Niebawem do parafii archidiecezji krakowskiej dotrą stosowne dokumenty, wierni zostaną oficjalnie poinformowani o rozpoczęciu procesu i poproszeni o przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie do 7 maja wszelkich dokumentów, pism lub wiadomości dotyczących sług Bożych, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. – Pamięć o rodzicach św. Jana Pawła II, zwłaszcza w środowiskach wadowickim i krakowskim, jest wciąż żywa. Od ich śmierci minęło wprawdzie wiele czasu, ale żyją jeszcze dwie czy trzy osoby, które osobiście znały rodziców Karola Wojtyły. Będziemy starali się do nich dotrzeć i poprosić, żeby złożyli zaprzysiężone zeznania – mówi ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych w archidiecezji krakowskiej. Przesłuchani zostaną także świadkowie „ze słyszenia”, a więc dzieci czy wnukowie osób, które znały rodzinę Wojtyłów. Jak przyznaje kapłan, procesy nie będą łatwe ze względu na małą liczbę naocznych świadków życia mieszkańców wadowickiego domu przyszłego papieża. – Już teraz jednak możemy powiedzieć, że dokumentacja, która została zgromadzona, zwłaszcza dotycząca Karola Wojtyły, jest bardzo obszerna. Wynika z niej, że ten człowiek w kolejnych latach życia ewoluował w stronę Boga i tę przyjaźń z Bogiem, która umocniła się po śmierci żony, przekazał swojemu synowi, przyszłemu papieżowi – wyjaśnia.

Dostępne jest 26% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama