Nowy numer 22/2020 Archiwum

Koronawirus a Kościół w Polsce

W związku z sytuacją epidemiologiczną wywołaną zagrożeniem koronawirusem kościelne organizacje i instytucje zgodnie z zarządzeniami władz państwowych odwołują lub przenoszą na innym termin organizację wydarzeń o charakterze masowym, jak rekolekcje, pielgrzymki czy ogólnopolskie akcje charytatywne. Jednocześnie apelują, aby nie zapominać o osobach starszych i potrzebujących, które często nie mogą liczyć na pomoc najbliższych, a każde wyjście z domu staje się dużym zagrożeniem dla ich zdrowia. Apel do osób starszych: zostańcie w domu, śledźcie transmisje mszy w mediach.

Msze święte - transmisja zamiast obecności w kościele?

W całym kraju Episkopat Polski zalecił, aby - jeśli jednorazowo na Eucharystii gromadzi się w danym kościele dużo osób - wprowadzić dodatkowe msze, aby nie było wielkiej kumulacji wiernych. Nie ma obowiązku korzystania z wody święconej, gdy ktoś odczuwałby z tego powodu jakieś obawy czy dyskomfort oraz Komunii świętej, którą w całej Polsce można przyjmować także na rękę już od wielu lat.

Biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym jednogłośnie przyjęli 15 la temu, że w Polsce Komunii św. udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś poprosi, gestem wyciągniętej dłoni, o Komunię św. na rękę, należy mu Jej w taki sposób udzielić.

Po apelu ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego archidiecezja warszawska zaleciła osobom starszym i obniżonej odporności, aby zamiast osobistego uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych śledziły transmisje online lub w innych o godz. 11.00 transmisję mszy z kościoła seminaryjnego w Warszawie.

– Apeluję, by korzystać z formy mszy w radio, w telewizji. Mamy możliwość, jak napisał abp Stanisław Gądecki, przyjęcia komunii duchowej. Naprawdę, to jest pora na to, by wykorzystać te środki – powiedział 12 marca rano minister zdrowia.

Kard. Kazimierz Nycz w wywiadzie dla Radia Plus Warszawa w środę wieczorem powiedział: “Wiara i modlitwa w takich sytuacjach jest człowiekowi potrzebna. Ale główną cnotą jest roztropność. Jeśli człowiek starszy przez jakiś czas będzie oglądać Msze św. w telewizji lub słuchać w radiu, postąpi roztropnie”.

« 1 2 3 4 5 »
 • Anonim (konto usunięte)
  12.03.2020 12:26
  Sytuacja jest dynamiczna, obawiam się że już potrzebne są bardziej radykalne kroki ze strony Kościoła.
  doceń 8
 • annaewa2
  12.03.2020 13:26
  Sytuacja zrobiła się poważna dopiero po pierwszym potwierdzonym zgonie. Dla Kościoła sytuacja jest o tyle poważniejsza, że mąż zmarłej kobiety jest Szafarzem Nadzwyczajnym i ostatniej niedzieli udzielał Komunii.
 • CSOG
  12.03.2020 13:57
  Lepiej późno niż wcale.
  Tak czy inaczej, dziękuję za ten artykuł. :) Mamy roztropnych pasterzy. Może tylko ze względu na wiek, nieco wolniej reagujących niż wymagałaby tego tak dynamicznie rozwijająca się sytuacja. To jednak sytuacja możliwa do przewidzenia i przewidywana co najmniej od miesiąca. :)
 • memoriusz
  12.03.2020 18:07
  TOMASZLL, dla uzupełnienia, w duchu odpowiedzialności za stan zdrowia wiernych jako przykład:
  "Rada Imamów i Rada Fatł przy Lidze Muzułmańskiej w RP w poczuciu odpowiedzialności podjęła decyzję o zamknięciu Centrów Muzułmańskich zarządzanych przez LM w RP"
  "Decyzja ta obowiązuje od dziś przez okres nie krótszy niż dwa tygodnie, a podjęta została w poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie osób gromadzących się na modlitwach. Zamknięcie muzułmańskich placówek ma na celu ograniczenie rozpowszechniania się koronawirusa."
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama