Nowy numer 28/2020 Archiwum

Kadzidło i falafel

'Tajemnica Prezbitera' to znakomity, gruuuuby przewodnik po świątyniach chrześcijańskich, meczetach Orientu, knajpach z kebabem i arabskich taksówkach.

W XII wieku w Europie Zachodniej pojawił się list adresowany do cesarza Bizancjum. Autor epistoły Prezbiter Jan, „najwyższy władca”, opisywał swoje wspaniałe chrześcijańskie królestwo, które utożsamiono z rajem.

Kilkaset lat później młodziutki Anglik Nicholas Jubber z przyjacielem Mikiem, zafascynowani średniowieczną legendą tajemniczego Prezbitera, podążają niestrudzenie szukając jego królestwa. Wyruszają z Wenecji, by przez Turcję, Armenię, Liban, Syrię dotrzeć do targanej konfliktami Jerozolimy, Jerycha na Zachodni Brzeg, do Egiptu, Sudanu i wreszcie królestwa Etiopii.

Zachwycają lekkość pióra, ogromna erudycja (facet podróżuje z plecakiem wypchanym książkami i średniowiecznymi traktatami!), sporo humoru i niezwykła łatwość opisywania tego, co nierozwiązalne: genezy bliskowschodnich konfliktów. Dlaczego gościnni maroniccy chrześcijanie Libanu nienawidzą Arabów?

Dlaczego zaszyci w górach Ormianie, mówiąc o sąsiedniej Turcji, nieustannie rzucają mięsem (i nie jest to baranina)? Dlaczego strzegący Grobu Pańskiego Koptowie wchodzą w nieustanne przepychanki z Etiopczykami? I jak się pisze list do Jego Świątobliwości papieża Szemudy III, zwierzchnika Koptów?

Tajemnica Prezbitera to znakomity, gruuuuby przewodnik po świątyniach chrześcijańskich, meczetach Orientu, knajpach z kebabem i arabskich taksówkach, w których za każdym razem trzeba się solidnie wykłócać o cenę. Komu w drogę…

Nicholas Jubber, Tajemnica Prezbitera, Carta Blanca, 2010 s. 584

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także