Nowy numer 22/2020 Archiwum

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii i głoszenia kazań

Abp Jan Paweł Lenga, decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, ma powstrzymać się od głoszenia kazań i publicznego przewodniczenia liturgii. Ten sam zakaz dotyczy wypowiedzi dla mediów - poinformował KAI kanclerz włocławskiej kurii ks. dr Artur Niemira.

Abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie, od 2011 roku przebywa w klasztorze księży marianów w Licheniu Starym na terenie diecezji włocławskiej - miejscu wskazanym przez Stolicę Apostolską.

Decyzje podjęte przez bp. Wiesława Meringa obowiązują do czasu ewentualnych rozstrzygnięć podjętych przez Stolicę Apostolską.

„Do podjęcia kroków dyscyplinarnych, które mogłyby zapobiec szerzeniu się skandalu wśród wiernych, miejscowego biskupa diecezjalnego upoważnia prawo kanoniczne, zwłaszcza kanon 392 i 763 Kodeksu Prawa Kanonicznego” - tłumaczy kanclerz kurii ks. Artur Niemira.

Abp Jan Paweł Lenga głosi kontrowersyjne tezy podważające autorytet obecnie urzędującego papieża Franciszka, nie wymienia też jego imienia podczas sprawowania Mszy Świętej.

Ostatnio kontrowersje wzbudziły wypowiedzi abp. Lengi w programie telewizyjnym Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać”. Po jego emisji rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wyraził ubolewanie, że „abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”. Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodał również, że abp Lenga „nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce”.

« 1 »
 • ciekawaska
  23.02.2020 15:33
  Na przedwczesną emeryturę zastał wysłany ksiądz z Szalejewa Górnego, z powodu wmieszania się w sprawy remontowe swego kościoła, które wzbudziły jego niepokój więc nie podpisał i nie potwierdził ich swoim nazwiskiem. Zaczęło się więc, jak mówią mieszkańcy, szkalowanie księdza, co wzburzyło wiernych i wystąpili przeciw biskupowi w tym sporze. Cała sprawa ma swój finał w sądzie, gdzie oskarżenie przeciw biskupowi przejął tenże ksiądz. Jednak jego sytuacja nie jest łatwa. Umieszczony został w domu księży emerytów tuż przy kurii świdnickiej. Nie zjawił się na rozprawie, z powodu złego stanu zdrowia. Tak się tam dzieje...
  doceń 27
 • ciekawaska
  26.02.2020 16:41
  To taki mały fragment z jednego z artykułów "Gościa" dedykowany hierarchom: Gdy przychodzi Duch Święty, przekonuje nas o grzechu i sądzie. Boli. Ale to dobrze, że na naszych oczach spełnia się proroctwo: „Czas bowiem, aby sąd się rozpoczął od domu Bożego” (1 P 4,17). Oczyszczenie jest o niebo lepsze od grzechów zamiecionych pod dywan.
  doceń 16
 • ciekawaska
  26.02.2020 16:43
  Ale czy głos ich pychy nie jest silniejszy
  doceń 16
 • ciekawaska
  28.02.2020 13:13
  Jednych usuwają, a innych bronią. Reportaż o księdzu z Marii Śnieżnej: https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n
  doceń 15
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama