Nowy numer 13/2020 Archiwum

Jestem otoczony

Okręt nie tonie od wody, która go otacza, ale od tej, która wlewa się do środka. To, co dzieje się w twoim wnętrzu, jest ważniejsze niż to, co przychodzi z zewnątrz.

Okręt nie tonie od wody, która go otacza, ale od tej, która wlewa się do środka – mawiają ci, którzy przez lata żeglowali po morzach i oceanach. Podobnie jest w naszym życiu duchowym: to, co dzieje w naszym wnętrzu, jest o wiele ważniejsze niż wszelkie burze, zawirowania i inne niesprzyjające okoliczności przyrody.

Jak reagował na burzę sam Jezus? Fale miotały łodzią, umierający ze strachu uczniowie robili w popłochu przedśmiertny rachunek sumienia, a ich Mistrz… jak gdyby nigdy nic, spał sobie w najlepsze.

Miał świadomość tego, Kim jest. Wiedział, że jedno Jego słowo może uspokoić rozszalałe fale.

Michael W. Smith śpiewa: „jestem zewsząd otoczony, a okazuje się, że to… Ty mnie otaczasz”.

„W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (…) Czy ktokolwiek jest w stanie przebić tę ofertę? Jesteś w Nim. Poruszasz się w Nim. Żyjesz w Nim. Jesteś w najbezpieczniejszym miejscu świata. Jedynie dzięki tej świadomości możemy wołać za psalmistą: „Chociażby stanął naprzeciw mnie obóz, moje serce bać się nie będzie; choćby wybuchła przeciw mnie wojna, nawet wtedy będę pełen ufności” (Ps 27, 3).

Często powtarzam, że mój kilkuletni syn nigdy dotąd nie wyrecytował rano: „Tato, proszę cię dzisiaj o opiekę nade mną”. Wiecie dlaczego? Bo ma świadomość synostwa. Wie, że będę się nim opiekował, niezależnie od tego, czy o to poprosi czy nie. Dla mnie, człowieka o mentalności najemnika wysyłającego w niebo SMS-y: „Spójrz! Wysłuchaj! Zobacz! Zauważ!” to było kopernikańskie odkrycie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • spe
  17.02.2020 12:11
  "W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy" - czyli: gdzie jest nasza nadzieja? Czy w metalu, kamieniu, czy w wytworze rąk lub umysłu ludzkiego? Ostatecznie Paweł żył w gotowości śmierci, a Grecy z Aeropagu "gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: «Posłuchamy cię o tym innym razem»".
  doceń 1
 • Lucjan_Biel
  17.02.2020 15:22
  Lucjan_Biel
  "Okręt nie tonie od wody, która go otacza, ale od tej, która wlewa się do środka."
  Przepraszam Pana Redaktora, ale ta woda co to ma niby wlewać się do środka okrętu, to skąd ona się wlewa?
  doceń 14
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji