Nowy numer 08/2020 Archiwum

Ptaszkowe Love Story

Walentynki to dobra okazja, by zrobić coś dobrego dla innych... stworzeń. Osoby niepełnosprawne intelektualnie ze Stowarzyszenia SPES od kilku lat uczą mieszkańców Śląska jak samodzielnie składać budki lęgowe, by chronić miejskie ptaki i nietoperze.

Na pasażu katowickiego Centrum Handlowego 3 Stawy stanęła wielka stolarnia. Pachnie surowym drewnem, farbą i lakierem. Wokół stołów kręcą się uśmiechnięci młodzi ludzie - duchem, a niektórzy i ciałem - w charakterystycznych zielonych strojach roboczych. To uczestnicy Ośrodka Terapii ze stowarzyszenia SPES. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które na co dzień uczestniczą w rehabilitacji w Ośrodku. Tam między innymi produkują w ilościach hurtowych budki lęgowe dla ptaków, certyfikowane przez Lasy Państwowe. Efekty prowadzonej terapii i zdobyte doświadczenie dają im możliwość wystąpić w roli instruktorów w czasie akcji społecznej Ptaszkowe Love.

Przeczytaj także:

A roboty jest dużo. Przede wszystkim trzeba przeprowadzić szkolenie jak prawidłowo zmontować taką budkę lęgową. Potem trzeba pomóc tym, którzy mają z tym problem. Bo za pierwszym razem to wcale nie jest takie łatwe. Uczestnicy Ośrodka Terapii zadeklarowali, że do 15 lutego przygotują kilkaset zestawów budek do samodzielnego montażu. Od kilku miesięcy zwiększyli produkcję, by zdążyć na czas.

Każdy, kto 15 lutego w godzinach 12-18 wpadnie na pasaż w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach, będzie mógł samodzielnie zmontować budkę dla ptaków, posłuchać pogadanek z Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie oraz przyjrzeć się różnym typom budek lęgowych wraz ze zdjęciami ptaków, które się w nich gnieżdżą. Będą też atrakcje dla dzieci. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Handlowe 3 Stawy w Katowicach, a partnerują osoby niepełnosprawne ze Stowarzyszenia SPES.

Stowarzyszenie SPES prowadzi działalność na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób, które z powodu poważnej choroby, podeszłego wieku, pozbawienia środków do życia czy innych krytycznych wydarzeń, znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. SPES działa od 1986 roku. Posiada status Organizacji Katolickiej oraz Organizacji Pożytku Publicznego. W 2017 roku Stowarzyszenie SPES zostało nagrodzone w II edycji Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Dla Dobra Wspólnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama