GN 07/2020 Archiwum

Wok – ognista patelnia

Chrupiące, aromatyczne warzywa, jędrne mięso w kawałkach, sos dopełniający wszystko… Czyli jak zrobić danie jednogarnkowe z egzotyczną nutką?

Wok to nic innego jak nieco głębsza i większa patelnia, na której w wysokiej temperaturze można przygotować całe danie, w odpowiedniej kolejności dodając poszczególne jego składniki. Tradycyjne garnki tego typu mają wypukłe dno, co umożliwia równomierne rozchodzenie się ciepła po ścianach naczynia. Coraz częściej pojawiają się woki ze spłaszczonym dnem, o różnych kształtach i wielkościach. Wciąż dostępne są też tradycyjne woki ze stali węglowej, z zaokrąglonym dnem, których można używać na kuchenkach gazowych, a dzięki użyciu specjalnej obręczy czy pierścienia – także na płytach indukcyjnych.

Naczynie z historią

Garnek typu wok znany był już w starożytnych Chinach ponad 3 tysiące lat temu. Stworzono go, aby na jednym palenisku w stosunkowo krótkim czasie przygotowywać urozmaicone składnikowo i smakowo dania. W dawnych czasach opał był dość drogi, stąd dbałość, aby sam proces smażenia, duszenia czy gotowania potrawy przebiegał szybko. Dzięki użytemu materiałowi i sklepionej półokrągło formie wok jest naczyniem energooszczędnym. Do tego dochodzi sposób smażenia – przesuwanie i podrzucanie jedzenia w taki sposób, aby składniki potrawy równomiernie się nagrzewały. Użyteczność tego garnka, także dzięki możliwości używania go na wolnym powietrzu, doprowadziła do rozpowszechnienia się go w całej kuchni azjatyckiej. Dla tamtejszych smakoszy ważne są trzy elementy idealnej potrawy: musi być przygotowana ze świeżych produktów, krótko gotowana i doprawiona kompozycjami aromatycznych przypraw.

Dostępne jest 30% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama