GN 07/2020 Archiwum

Biblijna telenowela

Formuła obrana przez twórców serialu „The Chosen” stawia bohaterów bliżej widza.

To największy sukces w historii crowdfundingu w zakresie produkcji seriali i programów telewizyjnych. Bijący w ­stream­ingu rekordy oglądalności serial o życiu Jezusa powstał wyłącznie dzięki środkom pozyskanym z wpłat fanów, którzy uwierzyli w sukces przedsięwzięcia. Należy podkreślić, że nie była to zbiórka o charakterze charytatywnym. Film udało się zrealizować w ramach tzw. crowdfundingu udziałowego (equity crowdfunding) – coraz popularniejszej formy finansowania nowych projektów w USA. Polega on na tym, że każdy wpłacający nawet najmniejszą ustaloną kwotę obejmuje niewielką liczbę udziałów, stając się współwłaścicielem produkcji. Oczywiście jest to inwestycja ryzykowna, bo trudno przewidzieć, czy projekt wypali. Twórcy „Wybranych” oferowali potencjalnym inwestorom jedną akcję za każdego wpłaconego dolara. Jednocześnie zarząd The Chosen Productions, producenta serialu, zagwarantował, że nie będzie czerpał żadnych zysków z dystrybucji, dopóki każdy z inwestorów nie osiągnie zwrotu w wysokości co najmniej 120 procent poniesionego wkładu. Można jednak przypuszczać, że większość z nich wykupiła akcje, nie licząc na zyski, lecz z potrzeby serca.

Był to strzał w dziesiątkę. Okazało się, że projekt wsparło ponad 16 tysięcy osób. Wpłaty wyniosły ponad 10 milionów dolarów – to dwukrotnie więcej, niż udało się zebrać innym produkcjom telewizyjnym finansowanym w ten sposób. Poprzednimi rekordzistami były: komediowy serial SF „Mystery Science Theater 3000”, który zyskał tą drogą 5,8 miliona, oraz „Veronica Mars” z zyskiem mniejszym o kilkaset tysięcy. Chociaż seriali i filmów – zarówno kinowych, jak i telewizyjnych – opartych na wątkach biblijnych powstało mnóstwo, widzowie ciągle oczekują nowych produkcji na ten temat.

Kafarnaum w Capernaum Village

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji