GN 07/2020 Archiwum

Mury Jeruzalem

– Logiczne jest, że muszę też dużo zrobić dla Palestyńczyków, bo inaczej byłoby to niesprawiedliwe – mówił Donald Trump, przedstawiając bliskowschodni plan pokojowy. Dlaczego Palestyńczycy nie wierzą w te zapewnienia i odrzucają plan w całości?

Nie można polegać na propozycjach prezydenta Trumpa, bo od początku kadencji wykazywał swoje poparcie i stronniczość wobec Izraela. Stany Zjednoczone zastępują prawo międzynarodowe prawem dżungli, w którym silniejszy wygrywa, a słabszy ginie.

Takie słowa znalazły się w oświadczeniu, jakie wydał ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa parę dni po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa, w towarzystwie premiera Izraela Binjamina Netanjahu, tzw. dealu stulecia. Oświadczenie ambasadora Khalify było oczywiście zgodne z tym, co wcześniej powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej, który jeszcze tego samego dnia odrzucił możliwość przyjęcia planu Trumpa, co potwierdziła również Liga Arabska.

Czy Stany Zjednoczone są rzeczywiście stronnicze w tym konflikcie? I czy sami Palestyńczycy nie stali się zakładnikami Hamasu, który wyznaje zasadę „albo wszystko, albo nic”?

Państwo bez armii

Pomińmy w tym miejscu szczegółową analizę okoliczności, w jakich Trump i Netanjahu ogłosili plan, czyli okres przedwyborczy w obu krajach. Warto jednak pamiętać, że sprawa konfliktu palestyńsko-izraelskiego ciągnie się na tyle długo, że właściwie każdy moment ogłoszenia jakiegokolwiek planu będzie „niewłaściwy”, a zarazem – jak najbardziej potrzebny. Ponadto plan nie powstał na kolanie w ciągu tygodnia, tylko pracował nad nim cały sztab ludzi, z Jaredem Kuschnerem, zięciem Donalda Trumpa, na czele. W dużym skrócie – plan Trumpa–Kuschnera sprowadza się do następujących rozwiązań: przewiduje utworzenie państwa palestyńskiego, ale pod warunkiem demilitaryzacji i odrzucenia przez Palestyńczyków terroryzmu oraz uznania prawa do istnienia państwa żydowskiego; plan daje także możliwość utworzenia stolicy państwa palestyńskiego nie w samej Jerozolimie Wschodniej (choć początkowo tak deklarował Trump), ale w miejscowości położonej niespełna 2 km od niej. Trump powtórzył, że dla Stanów Zjednoczonych Jerozolima jest niepodzielną stolicą Państwa Izrael. Ustępstwem ze strony Izraela miałoby być zamrożenie na cztery lata budowy osiedli na terenach palestyńskich administrowanych przez Żydów; jednocześnie Izrael miałby przejąć większość terytorium Doliny Jordanu, z kolei Palestyńczycy powiększyliby dwukrotnie administrowane przez siebie tereny, Izrael zaś uzyskałby suwerenność nad żydowskimi osiedlami na Zachodnim Brzegu Jordanu, który jednak, wraz ze Strefą Gazy, wchodziłby w skład państwa palestyńskiego, a połączenia między tymi dwiema częściami dokonano by za pomocą… sieci dróg i tuneli.

Dostępne jest 30% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji