Nowy numer 15/2020 Archiwum

Modlitwy znad makiety

– Namawiam seniorów, żeby nie siedzieli bezczynnie w domu – mówi 72-letni Antoni Lasota z Mysłowic, który przed rokiem odkrył w sobie pasję do tworzenia makiet.

Pudełka po butach, kolorowa folia, wykałaczki – wszystko może się przydać, kiedy na stole rośnie nowy kościół, zamek czy szkoła. – Podziwiam cierpliwość mojej rodziny. Jak rozłożę wszystkie materiały, to pokój jest wyłączony z użytku. Zajmuję trzy czwarte stołu, a żona, córka, zięć i wnuk muszą jeść obiad na małym skrawku – śmieje się pan Antoni. Nowa pasja przyszła do niego nieoczekiwanie podczas rekonwalescencji po chorobie. W listopadzie 2018 r. senior z Mysłowic przeżył poważny zabieg kardiologiczny. – Myślałem, że już po mnie – opowiada ze łzami w oczach. – Poszedłem do pani doktor, niczego się nie spodziewając, a ona patrzy na wyniki badań i pyta: „Ile miał pan zawałów?”. Okazało się, że były trzy – przechodzone. Do dziś modlę się za tych lekarzy, którzy poznali się na mojej chorobie i którzy mnie operowali.

Kiedy po operacji i pobycie w sanatorium pan Antoni wrócił do domu, zaczął szukać dla siebie jakiegoś zajęcia. – Pomyślałem: „Ileż można udawać chorego?”. Zięć podsuwał mi ­puzzle, modele statków do sklejania, ale to nie było to. Chodziło mi po głowie co innego: zawsze miałem ochotę zrobić makietę zamku w Będzinie. Któregoś dnia wpadła mi w ręce stara książka „1000 tajemnic architektury”, którą dostałem od mamy dawno temu – na piętnaste urodziny. Było w niej też zdjęcie będzińskiego zamku, ale moją uwagę przykuła tym razem kolegiata w Tumie pod Łęczycą. Zainspirowany fotografią, poskładałem z kartonu mój pierwszy model. Proszę spojrzeć, tu są ślady długopisu, którym sobie szkicowałem. Jeszcze wtedy nie planowałem, że będę te swoje prace komuś pokazywał. Nigdy wcześniej nie robiłem żadnych makiet, chociaż skończyłem technikum budowlane.

Ważne są proporcje

Dostępne jest 25% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama