Nowy numer 15/2020 Archiwum

Najlepiej rozumiane carpe diem

Nieco ponad rok temu dla nieba urodziła się Aniela Maria. I to jest wielka radość.

Irena i Maciej Kaczyńscy mieszkają wraz z dziećmi pod Grójcem. Rozalia Maria ma lat sześć, Janina Maria cztery, Piotr Andrzej dwa i pół. A Anielka Maria, gdyby żyła na ziemi, miałaby nieco ponad roczek. Ma więc razem, życia ziemskiego i anielsko-niebiańskiego – rok i dziewięć miesięcy. Rodzice i rodzeństwo bardzo ją kochają. Choć i tęsknią.

Pytania

Kaczyńscy mieszkali wówczas w Warszawie. Piotruś miał roczek, gdy Irena zaszła w czwartą ciążę. Radość dla rodziców, radość dla rodzeństwa. – Pierwsze USG było w porządku. Na kolejne pojechałam sama, w 12. tygodniu ciąży – wspomina Irena. – Z panią doktor rozmawiałyśmy bardzo ciepło o dzieciach, macierzyństwie. Miłe chwile…

Jednak gdy lekarka rozpoczęła badanie, szybko zamilkła. Zmienił się wyraz jej twarzy. Irena poczuła, że coś jest nie tak. – Powiedziała po chwili, że „obszar bezechowy” jest duży. Jednocześnie zaznaczyła, że ma słaby aparat, więc trzeba badanie powtórzyć. Była bardzo wspierająca. Wypisała skierowanie do szpitala. Wyszłam z gabinetu oszołomiona, nie do końca rozumiałam, co się dzieje. Płakałam w samochodzie, dzwoniąc do męża… – opowiada.

Maciej dojechał szybko. W jednym z warszawskich szpitali małżonków przyjął młody lekarz. Zbadał i rzeczowym tonem, zimno powiedział: „To jest bezczaszkowie”, czyli wada letalna. Dziecko umrze. Pytanie kiedy.

Wtedy padło też kolejne pytanie: „Czy zdecydowałaby się pani na terminację?”. Bo takie jest prawo i taki „wybór”. O innym wyborze, chociażby o hospicjum perinatalnym, o możliwości donoszenia ciąży Kaczyńscy się nie dowiedzieli. – To ja zaczęłam pytać, jak może przebiegać ciąża, czy coś mi grozi. Dowiedziałam się, że z perspektywy organizmu matki ciąża będzie przebiegać zwyczajnie, nie jest zagrożeniem – opowiada Irena.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama