Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bez PiS nie będzie F-35

O znaczeniu zakupu samolotów F-35 dla bezpieczeństwa Polski i kontrowersjach wokół tej transakcji mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Bogumił Łoziński: W jakim stopniu podpisanie ze Stanami Zjednoczonymi umowy na zakup 32 samolotów F-35 zwiększyło bezpieczeństwo Polski?

Mariusz Błaszczak: W bardzo dużym. F-35 to najnowocześniejsze na świecie samoloty, właściwie centra dowodzenia. One podniosą poziom naszych zdolności obronnych. To przeskok technologiczny dla naszego wojska. Ten kontrakt to także zasługa prezydenta Andrzeja Dudy, bez którego wsparcia zakup nie byłby możliwy.

Na czym polega wyjątkowość tych maszyn?

F-35 są zbudowane w technologii stealth, która bardzo ogranicza możliwość ich wykrywania przez radary. Dzięki temu można łamać bariery antydostępowe przeciwnika. Ponadto elektronika wykorzystywana w tym samolocie sprawia, że jest on jakby latającym sensorem, komputerowym centrum. Dziś pilot nowoczesnego F-16, którymi dysponują nasze siły powietrzne, zbiera informacje, przetwarza je, a potem podejmuje decyzje. W przypadku F-35 to samolot zbiera informacje, przetwarza je i rekomenduje pilotowi sposób działania. Przekazuje też te informacje do innych systemów, np. F-16 czy do systemu Patriot. Zakupiliśmy zintegrowany system obronny, którego centrum stanowi F-35. Musimy sobie zdawać sprawę, że te samoloty to obecnie najwyższy poziom techniczny na świecie.

Czy polski system obronny jest zintegrowany z F-35?

Mamy cztery lata, żeby doprowadzić do tej integracji. Mamy do tego odpowiednie narzędzia, świetnych pilotów i fantastycznych informatyków. W czasie mojej misji w Ministerstwie Obrony Narodowej stworzyłem Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, których zadaniem jest obrona przed atakami hakerskimi. Pracują w nich wybitni informatycy. Mamy cały system szkolenia informatyków, począwszy od szkoły średniej. Od września zaczęło działalność Wojskowe Liceum Informatyczne przy Wojskowej Akademii Technicznej. Kilkukrotnie zwiększyliśmy limit miejsc na kierunki związane z kryptologią i cyberbezpieczeństwem na WAT. Ustanowiliśmy komponent ds. cyberprzestrzeni w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Dokładnie zaplanowaliśmy proces integracji z F-35.

F-35 zbiera informacje, a jaką ma wartość bojową?

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także