Nowy numer 08/2020 Archiwum

Czy katolicy mają prawo dyskutować z papieżem?

O tym, jaka jest różnica między rzetelną teologiczną debatą, a zwyczajnym hejtem mówił na antenie Radia eM ks. dr Przemysław Sawa.

Ksiądz Sawa jest dyrektorem Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody, doktorem teologii dogmatycznej, wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, prezbiterem diecezji bielsko-żywieckiej. Niedawno opublikował w internecie swój apel w obronie Kościoła i papieża Franciszka. W audycji "Duchowy GPS" rozmawiał z Anetą Kuberską-Bębas o motywach, które nim kierowały.

– Mamy prawo dyskutować z papieżem, ale problemem, który mamy w Kościele, jest internet – mówił.

Jego zdaniem dyskusja teologiczna czy duszpasterska jest uzasadniona, ale w internecie ludzie, których wiedza religijna jest zarażona lękiem i doszukiwaniem się wszędzie spisku czy ataków diabła, zamiast dyskutować - sieją zamęt.

Zdaniem ks. Sawy część katolików w Polsce każdą wypowiedź papieża Franciszka i każdy jego gest interpretują zupełnie przeciwnie do jego rzeczywistych intencji. Wynika to najczęściej stąd, że swoją wiedzę czerpią nie z lektury tekstu źródłowego, ale z portali, które rozsiewają niezdrowe sensacje.

Z obserwacji ks. Sawy wynika, że w wielu komentarzach internetowych na temat Kościoła – prócz słowa herezja – pojawiają się takie sformułowania jak „czystość” i „brud”. - To jest forma fobii, że wszystko w Kościele posoborowym jest brudne - stwierdził. Tymczasem Ewangelia jest pozytywna. Zwrócił uwagę, że Ewangelia mówi jedno, a w internecie ktoś głosi zupełnie coś przeciwnego. Ludzie takich rzeczy słuchają, a to oddala od Boga. Wszystko, co oddala od wiary, radości wiary, nie pochodzi od Boga, tylko od złego ducha – zaznaczył ks. Sawa. - Dosyć straszenia ludzi piekłem! Zacznijmy bardziej być związani ze Słowem Bożym i tym, co głosi Kościół - apelował. Zachęcał duchownych i liderów wspólnot do sięgania do adhortacji "Evangelii gaudium", bo w tym dokumencie widać, że papież jest bardzo ortodoksyjny i daje wskazówki, jak ewangelizować w świecie, który dzisiaj mamy. A świat ten jest zupełnie inny niż ten, który był jeszcze 30 lat temu. Żeby wyjść do tej rzeczywistości, trzeba się rozejrzeć i dostrzec te różnice, zamiast tylko żyć pamięcią o tym, co było.

W Wielkim Poście w serwisie GOSC.PL ks. Przemysław Sawa poprowadzi rozważania na temat świętości i adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et exsultate”. Obserwujcie uważnie naszą stronę, nasz profil na Facebooku i Youtube. Wkrótce podamy więcej szczegółów.

Posłuchaj fragmentu audycji "Duchowy GPS"

Cały "Duchowy GPS" z poniedziałku 10 lutego jest dostępny na stronach Radia eM.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • qrde_blade
  19.02.2020 10:28
  KK już wiele razy wykazał, że miał rację nie tylko w sporach teologicznych , ale także i naukowych. Odst ępstwa
  doceń 0
 • qrde_blade
  19.02.2020 10:32

  KK już wiele razy wykazał, że miał rację nie tylko w sporach teologicznych , ale także i naukowych. Przemądrzałe i niespójne zaimplementowane idee naukowe bardzo często prowadziły stada na nanowce z których będzie teraz trudno wrócić na drogę PRAWDY i LOGIKI !
  doceń 0
 • qrde_blade
  19.02.2020 10:46
  Przykład prosto z brzegu w sprawie naukowo stworzonego systemu HELLIOCENTRYCZNEGO i faktycznego kształtu Ziemi: Drogzy Państwo czy wiecie jak wykazać durnotę belfrów, profesorów i przemądrzących dorosłych oraz pożal się boże oficjalnego modelu rzekomo kulistej Ziemi ? To niezwykle prosty dowód LOGICZNY, że uczą nas bzdur...
  Otóż jeżeli na północnej półkuli Słońce i Księżyc ( oraz inne planety ) naturalnie wschodzą na Wschodzie, to w modelu kulistej Ziemi na półkuli południowej powinny wschodzić z przeciwnego kierunku czyli z Zachodu, a tak naturalnie nie jest, czyli to WSZYSTKO ściema. Nad płaską Ziemią zbudowana jest przezroczysta kopuła ( więc loty w daleki kosmos i na Księżyc, to też ściema i wyłudzanie społecznej kasy ). Otóż w oryginale Encyklopedii Britanica jak i amerykańskim jej wydaniu przed 1958r. wyraźnie jest napisane, że piloci latający w 1956r. nad Antarktydą zauważyli istniejącą na wysokości ok. 13 tys. stóp przezroczystą kopułę, co w kolejnych wydaniach tejże fachowo usunięto. Naturalnie chodzi o logiczne zaprzeczenie kulistości Ziemi i dotyczy jej płaskiej powierzchni wyśmiewanej przez licznych durniów w tym i pewną noblistkę. Oczywiście wiemy, że tak wschody jak i zachody są Słońca i Księżyca są w zdecydowanej większości podobne tak na półkuli północnej , w strefie równikowej, tak i na półkuli południowej . Słońce i Księżyc wschodzą na wschodzi i zachodzą na zachodzie, co jest związane z obrotowym ruchem ( nad powierzchnią płaskiej Ziemi ) mini modeli tych obiektów. Tak więc cały ten HELLIOCENTRYCZNY, wydumany model Wszechświata jest błędny i durny zarazem jak i rzekomo pomierzone ogromne odległości Ziemi od Słońca, Księżyca i mini planet, które krążą nad płaską Ziemią w powierzchni ekliptyki. Kolejnym dowodem na taki stan rzeczy jest możliwość obejrzenia normalnie niewidocznej tarczy tzw. ciemnej strony Księżyca, jak tylko z terenów Antarktydy ( ponieważ zatacza on mniejsze kręgi i jest zwrócony na biegun północny ), choć większość takich zdjęć jest za każdym razem natychmiast kasowana, aby tzw. naiwne OWCE nie miały szans na orientacje, że egzystują w specjalnie wybudowanym dla nich terrarium --> oto dowód wprost https://youtu.be/Dt7Pyz9fWKU .
  Jak widać rządzące elyty, boją się uczyć nasze dzieciaki PRAWDY w obawie o stołki przy żłobie i władzę !
  ZAISTE SĄ ŻAŁOŚNI, a to tylko czubek góry lodowej ich durnoty i zaprzaństwa...
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama