Nowy numer 33/2020 Archiwum

Czy katolicy mają prawo dyskutować z papieżem?

O tym, jaka jest różnica między rzetelną teologiczną debatą, a zwyczajnym hejtem mówił na antenie Radia eM ks. dr Przemysław Sawa.

Ksiądz Sawa jest dyrektorem Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody, doktorem teologii dogmatycznej, wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, prezbiterem diecezji bielsko-żywieckiej. Niedawno opublikował w internecie swój apel w obronie Kościoła i papieża Franciszka. W audycji "Duchowy GPS" rozmawiał z Anetą Kuberską-Bębas o motywach, które nim kierowały.

– Mamy prawo dyskutować z papieżem, ale problemem, który mamy w Kościele, jest internet – mówił.

Jego zdaniem dyskusja teologiczna czy duszpasterska jest uzasadniona, ale w internecie ludzie, których wiedza religijna jest zarażona lękiem i doszukiwaniem się wszędzie spisku czy ataków diabła, zamiast dyskutować - sieją zamęt.

Zdaniem ks. Sawy część katolików w Polsce każdą wypowiedź papieża Franciszka i każdy jego gest interpretują zupełnie przeciwnie do jego rzeczywistych intencji. Wynika to najczęściej stąd, że swoją wiedzę czerpią nie z lektury tekstu źródłowego, ale z portali, które rozsiewają niezdrowe sensacje.

Z obserwacji ks. Sawy wynika, że w wielu komentarzach internetowych na temat Kościoła – prócz słowa herezja – pojawiają się takie sformułowania jak „czystość” i „brud”. - To jest forma fobii, że wszystko w Kościele posoborowym jest brudne - stwierdził. Tymczasem Ewangelia jest pozytywna. Zwrócił uwagę, że Ewangelia mówi jedno, a w internecie ktoś głosi zupełnie coś przeciwnego. Ludzie takich rzeczy słuchają, a to oddala od Boga. Wszystko, co oddala od wiary, radości wiary, nie pochodzi od Boga, tylko od złego ducha – zaznaczył ks. Sawa. - Dosyć straszenia ludzi piekłem! Zacznijmy bardziej być związani ze Słowem Bożym i tym, co głosi Kościół - apelował. Zachęcał duchownych i liderów wspólnot do sięgania do adhortacji "Evangelii gaudium", bo w tym dokumencie widać, że papież jest bardzo ortodoksyjny i daje wskazówki, jak ewangelizować w świecie, który dzisiaj mamy. A świat ten jest zupełnie inny niż ten, który był jeszcze 30 lat temu. Żeby wyjść do tej rzeczywistości, trzeba się rozejrzeć i dostrzec te różnice, zamiast tylko żyć pamięcią o tym, co było.

W Wielkim Poście w serwisie GOSC.PL ks. Przemysław Sawa poprowadzi rozważania na temat świętości i adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et exsultate”. Obserwujcie uważnie naszą stronę, nasz profil na Facebooku i Youtube. Wkrótce podamy więcej szczegółów.

Posłuchaj fragmentu audycji "Duchowy GPS"

Cały "Duchowy GPS" z poniedziałku 10 lutego jest dostępny na stronach Radia eM.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama