Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie podskakuj

Jako dziedziców Królestwa obowiązuje nas etykieta Jego dworu, a nie styl taplającej się w błocie żaby.

„Nie to jest największym nieszczęściem, że upadamy, ale to, że nie potrafimy się od razu podnieść" ‒ pisał ks. Franciszek Blachnicki. Nazywał tę rzeczywistość „stylem żaby", która na co dzień tapla się w błocku i jedynie od czasu do czasu podskoczy. Ubolewał, że chrześcijanie czynią często regułą życia stan grzechu ciężkiego, a wychodzą z niego jedynie od wielkiego święta po to, by zaraz po przyjęciu Komunii na Boże Narodzenie czy Wielkanoc wrócić do życia w marazmie.

„Zbuntujmy się na styl życia religijnego podobnego do żab, które żyją w błocie i czasem tylko wychylają się, żeby zaczerpnąć powietrza i – znowu: plums do błota z powrotem. Jesteśmy powszechnie powołani do świętości” – pisał.

To królewski styl, stan łaski, a nie babranie się w grzechu jest dla nas normą.

Mój przyjaciel Michał Nikodem w czasie medialnych przepychanek dotyczących obsadzania stanowisk sędziów Sądu Najwyższego rzucił: „Wiecie, kim jest mój Ojciec? Tak się składa, że jest Prezesem Sądu Ostatecznego”. Czy ktoś jest w stanie przebić tę ofertę?

„W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (Dz 17, 28). Jego Duch nieustannie śpiewa w naszych sercach hymn uwielbienia. Ze względu na wybór Najwyższego Jan Kowalski jest Jego świątynią.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także