GN 43/2020 Archiwum

Niesmak pozostał

A czy Ty skomentowałeś już adhortację, której nie czytałeś?

Dyskusja ostatnich dni o nowej, nieopublikowanej jeszcze papieskiej adhortacji przypomina mi do złudzenia dowcip. „Wiesz, kiedy byliście ostatnio u nas, zginęło sto złotych”. „Ale to nie my… Naprawdę niczego nie ruszaliśmy!”. „Wiem, wiem. Ta stówa znalazła się po kilku dniach. Ale wiesz, niesmak pozostał…”.

Czego ten papież nie miał już robić... Jedynie śledząc fake newsy, można by pokusić się o grubą biografię.

Nie rozumiem. Jak można komentować tekst, którego nie widziało się na oczy? Bo „ludzie mówią”? Wiecie, co mówili o Jezusie? „To żarłok i pijak”, który „przez Belzebuba wyrzuca złe duchy”.

Pamiętam scenę sprzed lat. Katowicki rynek. Na przystanku tramwajowym pod kioskiem Ruchu dwie staruszki oglądały okładkę brukowca. Po oczach bił tytuł: „Jan Paweł II miał kochankę” (to był tekst o Wandzie Półtawskiej). Jedna babina wypaliła do drugiej: „Przesadzili”, a druga ze śmiertelnie poważną miną skomentowała: „Ale skoro tak napisali, to coś w tym musi być!”. Byłem, widziałem.

Nawet jeśli papież nie napisał tego, co wedle komentatorów napisał, to i tak niesmak pozostanie?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także