GN 07/2020 Archiwum

TK wstrzymuje stosowanie uchwały trzech izb SN

Do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania - wynika z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego. TK zajmie się wnioskiem Elżbiety Witek 25 lutego.

TK - w związku z wnioskiem marszałek Sejmu - wstrzymał także czasowo możliwość wydawania przez SN uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS.

Postanowienie zapadło 28 stycznia, w środę opublikowano je w Monitorze Polskim. Zostało podjęte w składzie 14 obecnych sędziów TK, większością głosów. Zdania odrębne złożyło trzech z nich: Piotr Pszczółkowski, Leon Kieres oraz Jarosław Wyrembak.

Dotyczy ono wniosku marszałek Sejmu z 22 stycznia ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem i prezydentem a SN. Wnioskiem tym TK zajmie się 25 lutego. Rozpozna sprawę w pełnym składzie; przewodniczącą składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą - sędzia Krystyna Pawłowicz.

TK do czasu rozstrzygnięcia sprawy postanowił "tymczasowo uregulować kwestie sporne" i wstrzymać wykonywanie przez Sąd Najwyższy kompetencji do wydawania uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym, międzynarodowym oraz orzecznictwem sądów międzynarodowych: ukształtowania składu KRS, trybu przedstawiania prezydentowi kandydatur na sędziów, wykonywania prerogatywy prezydenta do ich powoływania, a także kompetencji do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego przez osobę powołaną przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

Trybunał wstrzymał także stosowanie uchwały trzech Izb SN: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 23 stycznia 2020 r., począwszy od dnia jej wydania.

« 1 2 3 »
 • podajnik
  29.01.2020 13:06
  Małgorzata Gersdorf sama mówiła, że Trybunał Konstytucyjny jest tą ostateczną instacją, której wszyscy musimy słuchać. Tylko to był rok zdaje się 2010 a wtedy sprawa wyglądała inaczej. Prezesem Trybunału był Rzepliński z nadania PO.
  doceń 12
 • velario-new
  29.01.2020 14:41
  Dzisiejszym postanowieniem TK dołączył do grona Don Kichotów "dobrej zmiany", czyli organów i instytucji publicznych zajmujących się problemami, które nie istnieją. Oto Trybunał wstrzymał bowiem wykonanie uchwały, która - zdaniem resortu sprawiedliwości - i tak jest nieważna z mocy prawa (vide oświadczenie na stronie gov.pl/web/sprawiedliwość/). Jeśli jest nieważna, to tym bardziej nie jest wykonalna, a jeśli nie jest wykonalna, to co w istocie TK "wstrzymał"?
  doceń 16
 • janek32
  29.01.2020 15:59
  Nie ma żadnego sporu kompetencyjnego. Politycy mają wykonywać wyroki Sądu Najwyższego. Nie ma pola do dyskusji. Trybunał Konstytucyjny może oceniać powstające prawo pod kątem zgodności z Konstytucją, nie może podważać wyroku Sądu Najwyższego. Koniec kropka. Potwierdzają to wszyscy prawnicy w Polsce i na Świecie (z wyjątkiem kasty, która swoje kariery i awanse zawdzięcza bezpośrednio Partii).
  doceń 17
 • velario-new
  30.01.2020 17:36
  Na początku powinieneś był napisać nie "na mnie" tylko "do mnie" - moja wypowiedź była skierowana do Ciebie, podczas gdy Ty postanowiłeś się wypłakać w rękaw moderatorowi - i to chyba najlepiej (a w każdym razie bardziej niż Twoje domysły z sufitu rodem) obrazuje różnice między naszymi środowiskami. Co do meritum widzę, że sobie za bardzo nie pogadamy, więc życzę dobrego wieczoru na dziś oraz moderacji mającej większy szacunek do Twoich kwiecistych wpisów na przyszłość.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama