Nowy numer 28/2020 Archiwum

Jestem Boska

O uczciwości w biznesie, kobietach i świętych mówi Małgorzata Dąbrowska.

Też przez nie Pani przeszła?

Tej hierarchii nauczyły mnie właśnie kryzysy. Wychodząc z lat młodzieńczych, myślałam, że jeżeli jestem w porządku wobec Pana Boga, a więc modlę się, uczestniczę we Mszy św., przystępuję do Komunii św., to będzie polisą na to, że wszystko będzie się układać po mojemu. Ale przyszły kryzysy – finansowe, zdrowotne, w relacjach małżeńskich. A jednak to one skłoniły mnie do poważnego zastanowienia. Dotarło do mnie, że Jezus po ludzku poniósł porażkę, a przecież wygrał. Zrozumiałam, że kryzysy też są łaską.

Dziękowała Pani Bogu za ból, napięcie, cierpienie? Tego doświadcza się w kryzysie.

Tak. Właśnie wtedy, zastanawiając się nad życiem, uzyskałam informację, co mogę w nim zmienić, nad czym muszę popracować. Na przykład, kiedy zaczyna się psuć moje zdrowie, warto zapytać samej siebie, jak lepiej zadbać o własne ciało, będące świątynią Ducha Świętego. Kiedy psują mi się relacje z innymi, muszę się zastanowić, jakie popełniam błędy w komunikacji. Wszystkie te kryzysowe przemyślenia doprowadziły mnie do przekonania, że Bóg nas kocha bez względu na to, jacy jesteśmy. I w zdrowiu, i w chorobie, i pokłóconych, i szczęśliwych. Zrozumiałam, że najtrudniejszym zadaniem jest kochać, kiedy nie jest się kochanym, przebaczać, gdy nie doświadcza się przebaczenia, iść, mimo że upadamy. Moja siła weryfikuje się w tym, ile razy wstanę i czy jeszcze raz zaufam ludziom, a poprzez nich Bogu.

Skąd ma Pani taką wiarę?

Jestem za nią ogromnie wdzięczna rodzicom. Mama była nauczycielką matematyki, tata zarządzał w dużym przedsiębiorstwie, ale zawsze znajdowali czas, żeby pokazać nam – dzieciom, jak ważny jest Pan Bóg. Od dzieciństwa widziałam, jak rodzice się modlą i ufają Bogu. Pamiętam, że jako nastolatka brałam udział w rekolekcjach, podczas których ksiądz zapytał, kto z nas chce być święty. Od razu podniosłam ręką w górę i zdziwiłam się, że inni nie. Pomyślałam też: „Jak to, inni tego nie chcą? Przecież święci to ludzie z siłą, charyzmą, charakterem. Zawsze chciałam być świętą”.

Kto jest Pani ulubionym świętym?

Mam całą plejadę ukochanych przyjaciół w niebie. Często korzystam z pomocy Matki Teresy z Kalkuty. Ale też zwracam się do św. Maksymiliana Kolbego, nie tylko męczennika, ale największego polskiego logistyka i przedsiębiorcy. Bardzo bliscy mi są św. Rita, św. Jadwiga Królowa, św. Ignacy Loyola.

Oprócz Boskiego Biznesu prowadzi Pani warsztaty połączone z rekolekcjami.

Od trzech lat proponuję różne cykle warsztatów: „Złamana, ale nie bezsilna”, „Spełniona”, „Przebudzenie”. Zawsze są połączone z rekolekcjami, bo praca nad sobą musi się wiązać z rozwojem duchowym. •

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

Dziennikarka działu „Kultura”.

W „Gościu Niedzielnym” od 1988 r. Reportażystka, poetka, krytyk literacki. Należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Za cykl reportaży o tematyce społecznej otrzymała tytuł „Przyjaciel Ubogich Dzieci Miasta Katowice”, przyznany przez katowicki Dom Aniołów Stróżów. Za cykl reportaży o Polakach żyjących na Wschodzie w 2005 r. uhonorowana została nagrodą Polskie Pióro, przyznawaną przez Pomoc Polakom na Wschodzie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Kultury Miasta Czeladź (miasta rodzinnego). W 2009 r. – II nagrodę w konkursie Silesia Press za reportaż o pracowniku sonderkomando w Oświęcimiu. Była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Jest autorką kilkunastu książek poetyckich oraz dwóch zbiorów reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…”,  osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”, a także biografii Wojciecha Kilara „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” i wywiadu rzeki z Krzysztofem i Elżbietą Zanussi „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Jej utwory zostały przetłumaczone na języki: rosyjski, litewski, białoruski, ukraiński, włoski, węgierski, francuski, niemiecki, angielski, arabski. Jej obszar specjalizacji to reportaże, obszerne wywiady z ludźmi kultury i sztuki (m.in. Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Wojciechem Kilarem, Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Agnieszką Holland).

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także