Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jestem Boska

O uczciwości w biznesie, kobietach i świętych mówi Małgorzata Dąbrowska.

A co jest?

Relacje! Dlatego nie chcę osiągać zysku, idąc po trupach, ale traktując z szacunkiem drugiego człowieka i zapraszając Boga do robienia biznesu.

Nie zapominacie o Bogu podczas zarabiania pieniędzy.

Natknęłam się gdzieś na informację, że 90 procent nawróceń ma miejsce w pracy, i wtedy pomyślałam: „Panie Boże, nade wszystko tam musimy dawać świadectwo wiary”. Miałam już wtedy kilkuletnie doświadczenie organizowania Forum Kobiet Przedsiębiorczych Powiatu Dębickiego i zdecydowałam, że będę pracować z nimi, przypominając, jak ważny jest Bóg. Zajęłam się paniami, bo w ten sposób chciałam je docenić. Tam, gdzie się zwykle pojawiałam biznesowo, byli głównie mężczyźni. Kluby Biznesu, Towarzystwa Biznesowe, Izba Przemysłowo-Handlowa, nawet Duszpasterstwo Przedsiębiorców były zdominowane przez mężczyzn. Na szczęście, chwała Panu, mam tę cechę, że nie boję się ani wyzwań, ani mężczyzn. Działałam w Klubie Biznesu, choć byłam tam jedyną kobietą wśród 24 przedsiębiorców. W tym męskim gronie zainicjowałam kilka konferencji dla kobiet. Kiedy się udały, postanowiłam: „Jedźmy z tym dalej!”.

Zachęca Pani do robienia uczciwego biznesu: nieokłamywania klienta, płacenia podatków. Czy to się opłaca?

Trzeba szukać takich rozwiązań, żeby się opłacało. To trudne, ale zmusza do efektywniejszego działania. Wkładamy serce i wysiłek, szukając nowych metod produkcji, marketingu, dotarcia do klienta, którego traktuję z miłością.

Kupującego nie można nabierać, że jakiś produkt jest dobry, skoro tak nie jest.

Trzeba mówić mu prawdę. Żeby to robić, po prostu należy wytwarzać dobre produkty.

Zachęca Pani do płacenia podatków?

Oczywiście. Niestety, często mamy do czynienia z hipokryzją – w niedzielę jestem w kościele, w tygodniu robię biznesy i mówię: „Boże, nie wchodź na mój teren”. W Duszpasterstwie Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, z którego wyrosłam, na co dzień dyskutujemy o uczciwości. Wszyscy znamy fragment Ewangelii: „Oddajcie cesarzowi, co cesarskie, a co Boskie – Bogu”. Odnosząc go do codzienności – mamy obowiązek płacić podatki w kraju, gdzie żyjemy, dobrze pracować, z szacunkiem traktować naszego klienta, pracownika czy udziałowca. Dlatego namawiam współpracujące ze mną dziewczyny do uczciwego płacenia podatków i sama je płacę. A poza tym, skoro niewierzący potrafią robić dobre biznesy bez udziału Pana Boga, to z Nim tym bardziej musi nam się udać.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

Dziennikarka działu „Kultura”.

W „Gościu Niedzielnym” od 1988 r. Reportażystka, poetka, krytyk literacki. Należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Za cykl reportaży o tematyce społecznej otrzymała tytuł „Przyjaciel Ubogich Dzieci Miasta Katowice”, przyznany przez katowicki Dom Aniołów Stróżów. Za cykl reportaży o Polakach żyjących na Wschodzie w 2005 r. uhonorowana została nagrodą Polskie Pióro, przyznawaną przez Pomoc Polakom na Wschodzie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Kultury Miasta Czeladź (miasta rodzinnego). W 2009 r. – II nagrodę w konkursie Silesia Press za reportaż o pracowniku sonderkomando w Oświęcimiu. Była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Jest autorką kilkunastu książek poetyckich oraz dwóch zbiorów reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…”,  osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”, a także biografii Wojciecha Kilara „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” i wywiadu rzeki z Krzysztofem i Elżbietą Zanussi „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Jej utwory zostały przetłumaczone na języki: rosyjski, litewski, białoruski, ukraiński, włoski, węgierski, francuski, niemiecki, angielski, arabski. Jej obszar specjalizacji to reportaże, obszerne wywiady z ludźmi kultury i sztuki (m.in. Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Wojciechem Kilarem, Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Agnieszką Holland).

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także