Nowy numer 21/2020 Archiwum

Sztuczna inteligencja pomoże chronić pingwiny przez wyginięciem

Firmy technologiczne skupione wokół Intela wykorzystają sztuczną inteligencję, żeby pomóc ekologom w monitorowaniu zagrożonego gatunku pingwinów. Za 80 lat pingwiny na Antarktydzie mogą całkowicie wyginąć - pisze portal VentureBeat.

Populacja pingwinów cesarskich na Antarktydzie kurczy się z roku na rok, przede wszystkim w wyniku zmian klimatycznych. Jak wynika z raportu organizacji rządowej British Antarctic Survey, jeśli zmiany będą następowały w takim tempie, to jest ryzyko, że do 2100 roku pingwiny te zupełnie znikną.

Żeby temu zapobiec grupa firm technologicznych skupionych wokół Intela, jak Intel’s AI Bulders, Microsoft AI for Earth Initiative i Geamener, opracowała technologię, która umożliwi ekologom m.in. szybsze i bardziej skuteczne liczenie populacji pingwinów cesarskich i kontrolowanie jej stanu.

Firmy stworzyły model sztucznej inteligencji, który pozwoli śledzić przemieszczanie się populacji pingwinów oraz ocenić jej liczebność.

Intel najpierw pozyskał zdjęcia kolonii pingwinów na Antarktydzie wraz z dokładnymi opisami z Uniwersytetu w Oxfordzie. W prowadzonym przez uczelnię projekcie obserwacji pingwinów przez ostatnią dekadę zebrano miliony zdjęć pingwinów wykonanych przez aparaty ukryte w ponad 40 lokalizacjach. Następnie zdjęcia zostały dokładnie opisane przez pracujących przy projekcie wolontariuszy.

Nie obyło się bez trudności. Jak podaje amerykańska strona VentureBeat 70 proc. zdjęć było nie do użytku, ponieważ przedstawiały tylko fragmenty ptaków lub ich ujęcia z tyłu, albo w ruchu. Ludzkie oko nie ma problemu z rozpoznaniem pingwina w nawet rozmazanych kształtach, ale dla algorytmu AI okazało się to zbyt trudne.

Ostatecznie odpowiednie zdjęcia i dane zostały wprowadzone do modelu sztucznej inteligencji, wyspecjalizowanego w analizie obrazów wizualnych. Dzięki temu udało się opracować algorytm, który umożliwia lokalizację pingwinów i oszacowanie ich liczby, przez nakładanie na mapę obrazu i danych dotyczących gęstości populacji. Na tej podstawie naukowcy mogą śledzić przemieszczanie się pingwinów oraz kontrolować, czy populacja nie zmniejsza się gwałtownie.

To nie pierwszy ekologiczny projekt tego typu. Gamener już wcześniej wspólnie z Microsoft opracował m.in. technologię umożliwiającą klasyfikację tysięcy gatunków fauny i flory. W grudniu ub.r. Google wspólnie z organizacją Conservation International stworzył jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych na świecie bazę fotografii zebranych z kamer uruchamianych czujnikiem ruchu. Z kolei brytyjska firma DeepMind pracuje nad oprogramowaniem AI, które pozwoli na analizę zachowań zwierząt żyjących w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii.

« 1 »
  • spe
    22.01.2020 08:50
    Jak coś może się "okazać zbyt trudne" dla algorytmu? To algorytm był niedostosowany do problemu, a trudnością dla człowieka jest opracowanie lepszego algorytmu. Nie odwracajcie kota ogonem i nie doszukujcie się inteligencji tam, gdzie jej nie ma.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama