Nowy numer 08/2020 Archiwum

Druga Muzyka Ainurów Christophera Tolkiena

Synowie człowieczy umierają prawdziwie i opuszczają świat, by włączyć się w Drugą Muzykę Ainurów - czytamy w Silmarillionie. Christopher Tolkien, który zredagował to wspaniałe dzieło swego ojca, jest już po wiecznej stronie życia.

"Silmarillion" to dzieło życia J. R. R. Tolkiena. Teodycea i mitologia stworzonego przez niego fantastycznego świata, głęboko zakorzeniona w teodycei chrześcijańskiej. Tolkien nie zdążył ukończyć tego dzieła za swojego życia, choć tworzył je od wczesnej młodości. Po śmierci profesora opiekunem jego twórczości został trzeci z synów - Christopher Tolkien. To on zebrał, zredagował i wydał wiele utworów napisanych przez J. R. R. Tolkiena. Jednym z pierwszych był właśnie "Silmarillion". Dlaczego o nim piszę?

95-letni Christopher zmarł we czwartek, 16 stycznia, we Francji. W napisanym przez jego ojca, a zredagowanym i opublikowanym przez niego "Silmarillionie" można znaleźć jedną z najpiękniejszych literackich metafor ludzkiej śmierci. Według zamysłów Eru (jedynego Boga) moment przejścia "na drugą stronę" jest darem, którego ludziom zazdroszczą nieśmiertelne elfy. Ludzie opuszczają kręgi tego świata, by zostać włączonymi w Drugą Muzykę Ainurów (odpowiedników aniołów). Z pierwszej Eru stworzył świat. Druga urzeczywistnia to, co my nazywamy Niebiem.

Christopher Tolkien już wie, jak jest po wiecznej stronie życia. Po 95 latach ziemskiej podróży dotarł do jej celu i stanął przed Bogiem twarzą w twarz. Ale wcześniej, w czasie swojej podróży, wykonał gigantyczną pracę redaktorską, dzięki której możemy dziś czytać takie dzieła J. R. R. Tolkiena, jak "Niedokończone Opowieści", "Historia Śródziemia", "Dzieci Hurina" czy wspomniany już "Silmarillion". Gdyby nie jego żmudna praca, prawdopodobnie nigdy nie dowiedzielibyśmy się, jak bardzo skomplikowany, rozległy i spójny był świat wykreowany przez jego ojca. Im obu wieczny odpoczynek racz dać, Panie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji