Nowy numer 08/2020 Archiwum

Jojo i Putin

Chodzi o to, by nieprawdziwej historii nie pisali – choć każdy z nich inną – Jojo i Putin.

Podczas egzaminu z najnowszej historii Polski na pytanie o pakt Ribbentrop–Mołotow pewna młoda osoba, po chwili, jak mi się wydawało, namysłu, odpowiedziała, że był to… polsko- -niemiecki pakt wojenny. Nauczona już, by niczemu się nie dziwić, zadałam dodatkowe pytanie: – Który z tej dwójki był Niemcem, a który Polakiem? – Polakiem był… Ribbentrop – padła odpowiedź. Tę sprzed kilku lat z życia wziętą historyjkę przypomniałam sobie, gdy Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej głosił światu, że to Polska z Niemcami odpowiada za wybuch II wojny światowej. No, pomyślałam, mojej byłej studentce wszystko już wreszcie ułożyło się w całość. I w pewność, że miała rację…

Nie, wcale nie było mi do śmiechu wtedy ani dziś, gdy słucham Putina, przecież nie opornego na wiedzę studenta. Przeciwnie. Tym bardziej więc smutno, bo wiem, że trzeba nam szerokiego grona wykształconych, dobrze znających własną historię młodych ludzi, a wśród nich dziennikarzy, którzy będą objaśniać świat i przekazywać prawdę o nim innym. Jeśli więc nie zdobędą tej wiedzy w rodzinie, w szkole, na studiach – w zetknięciu z byłą studentką poniosłam dydaktyczną klęskę – to gdzie? Może w świecie kultury? W kinie?

Zaintrygowana zwiastunem filmu „Jojo Rabbit”, który jest adaptacją książki Christine Leunens i pod koniec stycznia wchodzi do kin w Polsce, wybrałam się na jego przedpremierowy pokaz. Sala była pełna. Średnia wieku poniżej 30 lat. Film produkcji amerykańsko-nowozelandzko-czeskiej w reżyserii Taiki Waititiego to bardzo sprawnie zrobiona nazistowska satyra. Dobre dialogi, zabawne sytuacje, świetna pierwszoplanowa rola Romana Griffina Davisa jako Jojo Rabbita. Akcja toczy się w czasie II wojny światowej gdzieś w Niemczech, w małym miasteczku, dokąd docierają echa wojny, aczkolwiek w stopniu więcej niż umiarkowanym. Nawet obraz ruin w końcowej części filmu wygląda groteskowo.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • seitz
  16.01.2020 11:40
  Z upływem czasu Rosja stanie się ofiarą własnego od lat utrzymywanego kłamstwa.
  Rosja jest najlepszym dowodem na to, że nowoczesność, postępowość, rewolucyjność poprzez antywartości musi doprowadzić do upadku.
  Tylko konserwatyzm pcha świat do przodu bo dobre rzeczy można stworzyć jedynie w oparciu o wartości.
  Nie ona jedna.
  doceń 4
 • dziadkalwaryjski
  16.01.2020 17:05
  Dobrze, że mamy gdzie mówić. Autorka pewnie zdaje sobie sprawę, że przy innej władzy, innym zarządzającym GN i części innych mediów, pisać mogłaby u siebie na ścianie.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama