Nowy numer 47/2020 Archiwum

Jojo i Putin

Chodzi o to, by nieprawdziwej historii nie pisali – choć każdy z nich inną – Jojo i Putin.

Podczas egzaminu z najnowszej historii Polski na pytanie o pakt Ribbentrop–Mołotow pewna młoda osoba, po chwili, jak mi się wydawało, namysłu, odpowiedziała, że był to… polsko- -niemiecki pakt wojenny. Nauczona już, by niczemu się nie dziwić, zadałam dodatkowe pytanie: – Który z tej dwójki był Niemcem, a który Polakiem? – Polakiem był… Ribbentrop – padła odpowiedź. Tę sprzed kilku lat z życia wziętą historyjkę przypomniałam sobie, gdy Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej głosił światu, że to Polska z Niemcami odpowiada za wybuch II wojny światowej. No, pomyślałam, mojej byłej studentce wszystko już wreszcie ułożyło się w całość. I w pewność, że miała rację…

Nie, wcale nie było mi do śmiechu wtedy ani dziś, gdy słucham Putina, przecież nie opornego na wiedzę studenta. Przeciwnie. Tym bardziej więc smutno, bo wiem, że trzeba nam szerokiego grona wykształconych, dobrze znających własną historię młodych ludzi, a wśród nich dziennikarzy, którzy będą objaśniać świat i przekazywać prawdę o nim innym. Jeśli więc nie zdobędą tej wiedzy w rodzinie, w szkole, na studiach – w zetknięciu z byłą studentką poniosłam dydaktyczną klęskę – to gdzie? Może w świecie kultury? W kinie?

Zaintrygowana zwiastunem filmu „Jojo Rabbit”, który jest adaptacją książki Christine Leunens i pod koniec stycznia wchodzi do kin w Polsce, wybrałam się na jego przedpremierowy pokaz. Sala była pełna. Średnia wieku poniżej 30 lat. Film produkcji amerykańsko-nowozelandzko-czeskiej w reżyserii Taiki Waititiego to bardzo sprawnie zrobiona nazistowska satyra. Dobre dialogi, zabawne sytuacje, świetna pierwszoplanowa rola Romana Griffina Davisa jako Jojo Rabbita. Akcja toczy się w czasie II wojny światowej gdzieś w Niemczech, w małym miasteczku, dokąd docierają echa wojny, aczkolwiek w stopniu więcej niż umiarkowanym. Nawet obraz ruin w końcowej części filmu wygląda groteskowo.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama