Nowy numer 39/2020 Archiwum

AAA. Pokój serca wynajmę

„Niech ci Bóg da pokój i nie daje spokoju” – życzył mi znajomy. Jak w rozpędzonym świecie, w nieustannej gonitwie i pośród zawirowań znaleźć pokój serca?

Za oknem wybuchały spóźnione sylwestrowe petardy, w sieci trwała jatka między przeciwnikami i zwolennikami Zenka Martyniuka, a ja po raz kolejny oglądałem kręconą w Wielkiej Kartuzji „Wielką ciszę”. I po raz kolejny zgodziłem się z intuicją brata Rogera z Taizé, który twierdził, że tym, czego człowiek potrzebuje najbardziej, jest pokój serca.

Jak go znaleźć? Przekopałem się przez sterty duchowych lektur, by odszukać antidotum dla pokolenia, które „żyje szybko i umiera szybko”. Znalazłem kilka konkretnych wskazówek.

Pokój serca podczas zawału serca

– To było na Górze Świętej Anny. Kończyły się rekolekcje i modliłem się nad pewną osobą o uwolnienie – wspomina franciszkanin o. Rafał Kogut. – Nagle poczułem ogromny ból w górnej części klatki piersiowej, a później zimny pot. Tabletki przeciwbólowe nie zadziałały. Wiedziałem, że to coś poważniejszego. Zacząłem powtarzać imię „Jezus”. Przyszedł pokój serca. Zrobili mi w szpitalu EKG i nagle pojawił się przy mnie cały personel. Okazało się, że to rozległy zawał serca. Przewieziono mnie do Opola. Cały czas powtarzałem imię „Jezus”, aż do momentu, kiedy znalazłem się na sali operacyjnej. Nie było paniki. Cały czas towarzyszył mi pokój serca.

Pokój serca nie ma nic wspólnego ze świętym spokojem i brakiem zawirowań. Jego istotę zdradza biblijna scena burzy na jeziorze. Fale miotają łodzią, umierający ze strachu uczniowie robią w popłochu przedśmiertny rachunek sumienia, a Jezus jak gdyby nigdy nic… śpi.

W napisanej przez kartuskiego mnicha „Szkole ciszy” (ta książeczka kurzyła się przez wiele lat na mojej półce) znalazłem niezwykle cenne i proste uwagi: „Niepokój i wzburzenie nigdy nie pochodzą od Boga. On nigdy nie niepokoi duszy, która chce kroczyć ku Niemu. Ostrzega ją, a nawet używa siły, by ją odzyskać, ale nigdy jej nie niepokoi. Zaufanie do przełożonych i do kierownika duchowego, oto co zapewnia pokój serca. Zachowamy pokój, jeśli będziemy słuchać Boga i będziemy Mu wierni”.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także