Nowy numer 03/2020 Archiwum

Kłopot z prądem

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Polsce. Zatytułowano go „Kłopot z prądem”. Doskonałe streszczenie całego opracowania.

Kłopot z prądem Polska ma od wielu lat. Nie mamy wystarczającej ilości sieci przesyłowych, a te, które mamy, często są przestarzałe. Ponadto produkujemy zbyt mało energii elektrycznej. Rezerwy w niektórych miesiącach letnich są na wyczerpaniu. Gdyby poważnej awarii uległ któryś z dużych bloków energetycznych, prąd trzeba byłoby kupować za granicą (albo przerywać dostawy). To wina zastoju w inwestycjach w energetyce. I właśnie o tym mówi najnowszy raport NIK. Jest jeszcze coś. W dłuższej perspektywie cała nasza energetyka musi ulec przebudowaniu. Około 90 proc. prądu w naszej sieci pochodzi z bloków, które spalają paliwa kopalne (głównie węgiel). Polski węgiel jest coraz trudniej dostępny i przez to droższy, a więc w przyszłości nasza energetyka węglowa będzie w coraz większym stopniu zasilana węglem importowanym. Coś, co kiedyś było siłą naszej gospodarki, czyli tanie i własne paliwo, dzisiaj jest kulą u nogi. Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że opłaty emisyjne związane z emitowaniem do atmosfery dwutlenku węgla będą dodatkowo wpływały na wzrost cen energii. A to oznacza mniej konkurencyjną, a więc wolniej rozwijającą się gospodarkę.

Tak, mamy ogromny kłopot z prądem. Nie od wczoraj, ale od wielu, wielu lat. Ten kłopot narastał, ale w przeszłości nie był aż tak nabrzmiały, by wcześniejsze ekipy rządowe musiały się nim zająć. Aż znaleźliśmy się w Polsce roku 2020.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji