Nowy numer 43/2020 Archiwum

To nie zabawa

Dlaczego jazzman zechciał być dominikaninem, opowiada Piotr Baron.

Marcin Jakimowicz: Teraz będziesz podpisywał płyty: Piotr Baron OPs?

Piotr Baron: Nie, pozostanę przy imieniu i nazwisku. (śmiech) Nie będę dodawał „Ordo Praedicatorum Saecularis”, choć profesem wieczystym jestem już ponad 5 lat, a w świeckiej gałęzi Zakonu Kaznodziejskiego modlę się od dekady.

Dlaczego jazzman zechciał być dominikaninem? To nie jest kolejne hobby?

Nie, to nie hobby. To zbyt poważny temat na hobby. Po pierwsze, jazzman to taki sam człowiek jak każdy inny…

…prawie taki sam.

No dobrze, prawie taki sam. (śmiech) Każdy człowiek ma potrzebę religijności, nosi w sobie tęsknotę, głód, którego nic poza Bogiem nie jest w stanie nasycić. W 1997 r. zakochałem się w habicie dominikańskim. Był dla mnie szatą wprost niebiańską. Kiedy dowiedziałem się, że są świeccy, którzy również mogą nosić habity, natychmiast zacząłem dowiadywać się, o co chodzi.

Będziesz mógł być pochowany w habicie…

Członek trzeciego zakonu może być odziany w habit dwa razy: w czasie obłóczyn (na które można zaprosić najbliższych oraz rodzinę) i, już publicznie, w trumnie. Tak jak np. Louis de Funès. Niewielu wie, że ten genialny aktor i komik był nie tylko pełnym pasji ewangelizatorem, ale i dominikańskim tercjarzem.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także