Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tanecznym krokiem

Czy można znaleźć bardziej wyszukane imprezy niż karnawałowe bale z popularną muzyką taneczną?

Oczywiście, że tak. Oferta i pomysły organizatorów są czasem zaskakujące, ale dzięki temu można wybrać się na bal z muzyką i oprawą, które lubimy. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych imprez tanecznych z miksem muzyki popularnej.

Bale tematyczne często odwołują się do konkretnego okresu historycznego lub gatunku muzycznego. Wiąże się to nie tylko z tańcem, ale i strojami, które mogą stanowić miłą odmianę od tradycyjnych eleganckich sukien balowych czy garniturów i fraków. Inspirując się tematem imprezy, można pozwolić sobie na szaleństwo w zakresie fryzur i makijażu. Podróżować w czasie o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat wstecz lub wcielić się w ulubioną postać.

W przebraniach

Bale przebierańców ciągle są na czasie. Sprawdzają się zarówno podczas większych imprez organizowanych w lokalach, jak i na bardziej kameralnych domówkach w mniejszym gronie znajomych. Uczestnikom można zaproponować dowolną formę przebrania lub wybrać jakiś temat, który będzie odpowiadał większości gości. Spotkałam się z balami, na których wszyscy mieli przebranie nawiązujące do postaci z filmów, literatury, bajek, świata muzyki czy konkretnych epok. Te ostatnie są o tyle ciekawe, że poza strojami można też dobrać odpowiednie do tematyki wnętrze, dekoracje, jadłospis i oczywiście muzykę. Jest to forma dość wymagająca dla organizatorów, ale na pewno wyróżniająca się wśród standardowych imprez. Jeśli chodzi o stroje, dziś nie ma już problemu z ich skompletowaniem. W internecie można znaleźć sklepy, które specjalizują się w sprzedaży ubrań, peruk i innych gadżetów karnawałowych. Praktyczne jest skorzystanie z wypożyczalni takich strojów, mających często do wyboru różnorakie przebrania dla dzieci i dorosłych. Dobrym pomysłem jest też odwiedzenie sklepów z używaną odzieżą, gdzie za niewielkie pieniądze można stworzyć bardzo wyrafinowane i niepowtarzalne stylizacje. Trzeba wziąć pod uwagę, że na balach przebierańców dobrze bawią się osoby, które mają wobec siebie dystans i lubią niestandardową, przynoszącą sporo śmiechu i radości zabawę.

Powrót do tradycji

Kolejną propozycją są bale nawiązujące do tradycyjnej muzyki popularnej z przeszłości. Tutaj poza obowiązującymi strojami ważne są też umiejętności taneczne. Często organizowane są przez grupy ludzi pasjonujących się konkretnym stylem lub szkoły tańca. Do ciekawszych imprez tego typu należą potańcówki z muzyką tradycyjną graną niegdyś przez wiejskich muzykantów czy kapele miejskie. Ich niedocenianym często atutem jest muzyka grana na żywo, dobrana przez ludzi z pasją zbierających stare oberki, walczyki czy polki. Poza tańcami w parach podczas takich balfolków można nauczyć się także grupowych zabaw tanecznych, niegdyś popularnych, a dziś często całkowicie zapomnianych.

Jest jeszcze jeden atut takiej zabawy – spontaniczność. Nie ma to nic wspólnego z „cepeliowymi”, stylizowanymi tańcami prezentowanymi przez rozmaite grupy taneczne w strojach ludowych. Zachowana jest autentyczność rytmu, stylu i melodii przekazywanych przez leciwych dziś mistrzów, którzy sami grywali na tego typu imprezach tanecznych. Są one zresztą bardzo popularne nie tylko u nas, ale i za granicą (Francja, Hiszpania, Grecja, Szwecja i inne kraje). Muzyka, choć czerpie z tradycji, często zaskakuje ponadczasowymi aranżacjami, zachowując jednocześnie swój pierwotny charakter. U nas pasjonaci tego typu muzyki skupiają się głównie wokół domów tańca i innych grup muzyczno-śpiewaczych działających w różnych zakątkach Polski. Ich inicjatorami są często młodzi muzycy.

Odkurzanie hitów z dawnych lat

Podobny renesans przechodzą tańce swingowe z lat 20.–40. XX wieku. Charleston, lindy hop, authentic jazz, collegiate shag czy blues to najbardziej popularne w tamtym okresie formy. W Polsce działa obecnie kilka szkół tanecznych, które zarówno wśród swoich kursantów, jak i na otwartych festiwalach czy konkursach zachęcają do spróbowania czegoś w stylu vintage, odkrywanego na nowo po latach. Wśród tańców złotej ery swingu znaleźć można bardzo energetyczne, żywiołowe formy wymagające od tancerzy dobrej kondycji. Przykładem takiego tańca jest lindy hop, od którego wywodzą się między innymi boogie-woogie, jive czy rock and roll. Poza krokami podstawowymi daje on nieograniczoną możliwość interpretacji i improwizacji. Może być tańczony do muzyki w różnym tempie, od bardziej płynnego i wolniejszego do szalonych figur z efektownymi wykopami czy akrobacjami. Powstał w USA, gdzie w klubach muzycznych śpiewały i grywały takie gwiazdy jak Ella Fitzgerald, Benny Goodman czy Glenn Miller. Przy muzyce tancerze mogli popisywać się swoimi umiejętnościami, wprowadzając figury, które stały się klasyką.

Obok tych żywiołowych, ustalonych form były też bardziej indywidualne (authentic jazz, blues). Poza konkretnymi figurami jest w nich miejsce na improwizację i wyrażanie emocji oraz własnego, niepowtarzalnego stylu. Na niektórych imprezach tanecznych, z muzyką na żywo lub nie, zobaczyć można prawdziwe turnieje, podczas których tancerze popisują się swoimi umiejętnościami, stylem, wyczuciem rytmu i muzyki. Wśród starych hitów znaleźć można prawdziwe perełki muzyczne popularne w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to muzykę wykonywały legendarne już dziś big-bandy.

Klasyka zawsze w cenie

Poza na nowo odkrywanymi tańcami i stylami wciąż popularna i na czasie pozostaje klasyka. Dzięki temu, że coraz częściej spotykaną formą spędzania wolnego czasu poza fitnessem, siłownią czy bieganiem jest także nauka tańca, umiejętności w tym zakresie rosną. Poza tradycyjnymi walcami, twistem czy cza-czą modne stają się milongi z tangiem w roli głównej, tańce latynoskie czy rewiowe, a nawet te rodem z filmów Bollywood. Nauka tańca w klubie czy szkole ma jeszcze ten plus, że w trakcie nauki zostaje się członkiem społeczności ludzi czerpiących radość z zabawy w konkretnym stylu przy ulubionej muzyce. To owocuje potem wspólnymi zabawami tanecznymi, gdzie można w praktyce wypróbować tego, czego uczy się na kursie. Imprezy takie organizowane są zresztą nie tylko w okresie karnawału. Jest to też okazja do zaprezentowania swoich umiejętności podczas specjalnych pokazów czy nauczenia się czegoś nowego od prowadzących krótkie zabawy taneczne instruktorów i bardziej zaawansowanych tancerzy.

Atutem wszystkich wymienionych form zabaw tanecznych na pewno jest wspólna zabawa przy lubianej i nieprzypadkowo dobieranej muzyce, w odpowiednich do rodzaju imprezy strojach. Znając towarzystwo mające podobne zainteresowania i gusty muzyczne, możemy być pewni, że zabawa będzie udana. Może karnawał jest dobrym momentem, aby spróbować czegoś nowego w tańcu, rozpocząć naukę nieznanych stylów czy czerpać radość ze wspólnie spędzonego czasu? Wreszcie jest to też sposób na poznanie nowych ludzi, z którymi potem bal karnawałowy jest gwarantem dobrej zabawy.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także