Nowy numer 03/2020 Archiwum

Pole bitwy o polskie dusze

Od wielu miesięcy trwa konfrontacja władz Gdańska z rządzącym Polską PiS o pole bitwy na Westerplatte. Obie strony uważają, że kto zwycięży w tej batalii, zyska rząd dusz.

Najgoręcej w Gdańsku było w sierpniu tego roku, nie tylko z powodu upałów. Im bliżej rocznicowych uroczystości 1 września, tym większa była temperatura w relacjach Gdańska z rządem. Chodziło o Westerplatte – dziś półwysep w portowej części miasta, 80 lat temu skrawek Polski, który stanął kością w gardle atakującym nas hitlerowcom. Jeden z weteranów, czołgista dywizji generała Maczka, z którym w tym roku rozmawiałem, powiedział mi jedno znamienne zdanie: „Gdy w pierwszych dniach września słyszeliśmy w radiu komunikat: »Westerplatte broni się jeszcze«, to dostawaliśmy skrzydeł w walce. Byliśmy w stanie iść z gołymi rękami na wroga. Tych 200 ludzi miało wtedy w rękach nasze życie, nadzieję i losy Polski”. To tłumaczy wiele, jeśli chodzi o Westerplatte. Także dziś.

Westerplatte – temperatura wrzenia

Nie tylko substancje chemiczne mają swoje charakterystyczne temperatury wrzenia. Okazuje się, że Westerplatte też, bo emocje wokół niego są tak burzliwe jak reakcje chemiczne. Teren, na którym rozegrały się wydarzenia sprzed 80 lat, należy do gminy i kilkunastu innych podmiotów oraz właścicieli. Od 1999 r. miasto organizuje tu obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Kiedy rządzące PiS w 2015 r. poinformowało o planach stworzenia tu Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 – nowej placówki podległej Muzeum II Wojny Światowej – rozgorzał spór. Gmina, jeszcze pod rządami prezydenta Pawła Adamowicza, postanowiła najpierw, że przekaże swoje działki MIIWŚ, ale kiedy zmieniły się władze tej instytucji, jak to się mawia w Gdańsku, „na pisowskie rozdanie”, teren przejęło Muzeum Gdańska, należące do gminy.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama