Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tatry: Bardzo trudne warunki turystyczne

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne. Na Kasprowym Wierchu leży już 150 cm śniegu. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) odradzają wszelkich wypraw powyżej schronisk. W Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

„Szlaki są nieprzetarte. Przetarte są jedynie szlaki dojściowe do schronisk. W wyższych partiach Tatr niski pułap chmur w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń” – czytamy w niedzielnym komunikacie przygotowanym przez pracowników TPN.

W niedzielę sporo turystów wybrało się kolejka linową na Kasprowy Wierch. Po szlakach poruszają się głównie narciarze na nartach turowych. Takie narty ze specjalną nakładka na spodnią część tzw. foką umożliwiają podchodzenie pod górę. Turystykę narciarską na terenie TPN można uprawiać na szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich.

Tatrzańskie jeziora, w tym Morskie Oko, pokrywa cienka warstwa lodu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na taflę, ponieważ z łatwością może się ona załamać.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Możliwe jest także samoistne schodzenie dużych lawin.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama