Nowy numer 08/2020 Archiwum

Tu wygrywa się bitwy

Jezus żył aż przez trzydzieści lat w ukryciu Nazaretu, a publicznie działał jedynie przez trzy lata. My chcielibyśmy odwrócić te proporcje.

Przed laty poruszyła mnie opowieść włoskiego polityka Rocco Buttiglione: „Kiedyś w Castel Gandolfo w czasie seminarium naukowego zgubiłem się w labiryncie korytarzy. Szukając drogi otworzyłem jakieś drzwi i nagle znalazłem się w niewielkim pomieszczeniu używanym jako komórka na szczotki. Zdumiony zauważyłem pośrodku tej komórki… Jana Pawła II zatopionego w modlitwie”.

Jezus żył aż przez 30 lat w ukryciu Nazaretu, a publicznie działał jedynie przez trzy lata. Trzydzieści lat w kompletnym ukryciu i „jedynie” trzy lata „przechodzenia dobrze czyniąc i uwalniając wszystkich, którzy byli pod władzą diabla”. Zamknięta izdebka, o której mówił, to miejsce, w którym wygrywa się bitwy. Wszystkie wielkie rzeczy biorą się z ukrycia, intymności, zażyłej relacji. To czas nasiąkania Bożą Obecnością, skupienia się na Nim, nie na owocach naszej pracy. To często czas doświadczania porażek i poczucia modlitewnego „rzucania grochem o ścianę”. 

„Owocność naszego życia zależy w wielkiej mierze od umiejętności niedowierzania własnym słowom i podawania w wątpliwość wartości własnej pracy ‒ notował Thomas Merton ‒ Człowiek ufający całkowicie w swoje pojęcie o sobie jest skazany na bezpłodność. Jednego tylko żąda od każdego czynu: żeby był jego czynem. Jeżeli jest jego dziełem, to już musi być dobry. Wszystkie słowa, jakie wypowiada, są nieomylne. Jeżeli wierzymy w siebie tylko częściowo, możemy jeszcze mieć słuszne mniemanie o sobie. Ale jeżeli się damy całkowicie omamić przez nasz kamuflaż, możemy już tylko się mylić”.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • Anonim (konto usunięte)
  27.12.2019 14:12
  Chyba najtrudniejsze z najtrudniejszych wyzwanie dla współczesnych katolików, czyli modlitwa w ukryciu. Jak to tak, ludzie nie zauważą, nie docenią....
  A co do naszej siły - wystarczy pójść na spotkanie jakiejś nowoczesnej katolickiej wspólnoty, gdzie w blasku chwały można poznać lidera, który cudów dokonuje, jest o nim głośno i wielu chce go zapraszać.
  Albo zobaczyć jak tworzą się medialne gwiazdeczki z księży czy świeckich, jak wynosi się na piedestał wielu znanych z TV, bo na fali medialnego zainteresowania przyznali się do bycia chrześcijanami.
  Co najciekawsze, to tych co otwarcie krytykują takie podejście ogranicza się cenzurą wielu katolickich portali, czy "wyklucza ze znajomych" na portalach społecznościowych.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji