Nowy numer 22/2020 Archiwum

Papież: Światło Chrystusa jaśniejsze niż mroki świata

- W ludzkich sercach istnieją ciemności, ale większe jest światło Chrystusa. W stosunkach osobistych, rodzinnych i społecznych panuje ciemność, ale większe jest światło Chrystusa - powiedział Franciszek przed uroczystym błogosławieństwem Urbi et Orbi.

Franciszek tradycyjnie wskazał na obszary świata, szczególnie naznaczone konfliktami. Przypomniał o dramacie mieszkańców Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza narodu syryjskiego, życząc wypracowania rozwiązań, które położyłyby kres jego cierpieniom. Zaapelował o przezwyciężenie kryzysu politycznego w Libanie oraz zapewnienie trwałego pokoju w Ziemi Świętej, Iraku i Jemenie. Mówiąc o sytuacji kontynentu amerykańskiego podkreślił dramat mieszkańców Wenezueli. Życzył, aby „Odkupiciel świata stał się światłem dla ukochanej Ukrainy, która pragnie konkretnych rozwiązań na rzecz trwałego pokoju”.

Poruszając problemy narodów Afryki papież przypomniał szczególnie o konfliktach na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga oraz o prześladowaniach z powodu wiary i cierpieniach tych, „którzy padają ofiarą ataków grup ekstremistycznych, zwłaszcza w Burkina Faso, Mali, Nigrze i Nigerii”.

Franciszek zaapelował także o pomoc dla imigrantów, których określił mianem ofiar różnych form niesprawiedliwości.

„Niech Emmanuel będzie światłem dla całej poranionej ludzkości. Niech skruszy nasze często zatwardziałe i egoistyczne serce i uczyni nas narzędziami swej miłości. Przez nasze ubogie twarze niech da swój uśmiech dzieciom na całym świecie: tym porzuconym i tym, które doznały przemocy. Przez nasze słabe ramiona niech przyodzieje ubogich, którzy nie mają czym się okryć, da chleb głodnym, otoczy opieką chorych. Przez nasze kruche towarzyszenie niech będzie blisko osób starszych, jak i samotnych, migrantów i usuniętych na margines. W ten dzień świąteczny niech da wszystkim swoją czułość i rozjaśni ciemności tego świata” – życzył Ojciec Święty przed udzieleniem błogosławieństwa „Urbi et orbi”.

Papież udziela je z loggii centralnej bazyliki watykańskiej dwa razy w roku – na Boże Narodzenie i Wielkanoc, a jest z nim związany odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, ustalonymi przez Kościół.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  25.12.2019 14:22
  Czyz zatem jezeli w sercu twoim istnieje ciemnosc, to czyz sece twoje nie jet calkowicie opanowane przez zlego, do serca bowiem zly i demony maja dostep. Cialo zatem zwodzi odrywa od rzeczywistosci Boskiej - nie sluchaj zatem swego serca, a zaprzyj sie samego siebie...zeby na nowo sie narodzic trzeba wpierw zaprzec sie samego siebie. Jasnosc nie przyjdzie tam gdzie wlada serce pelne ciemnosci a zatem szatan z demonami. Jak diabel dopadnie cie i kusi, a jest wyjatkowo obrzydliwy i wulgarny, stajesz sie bezbronym, bo z diablem nie jestes w stanie wygrac - udowodniajac, ze sie myli...co sie robi? Odcinasz sie od serca, stajesz sie nieruchomy, nieobecny...zadnych argumentow zadnej dyskusji i tak wymietoszony duchowo i cielesnie zostajesz do granic wytrzymalosci ludzkej - odstapi wowczas - by dochodzic do siebie przez wiele dni. Tak tez gdy widzisz, ze w twym sercu panuje ciemnosc - nie wierzysz w Boga i Syna mowisz; Boga nie ma, to niemozliwe zeby istnial, bo ciemnosc sama widzisz...odetnij sie od serca czyli zaprzyj sie samego siebie i uwierz w Jasnosc, w Boga i Syna, a woczas pomoc nadejdzie...
  doceń 1
 • Anonim (konto usunięte)
  25.12.2019 15:08
  ...trzeba wiedziec tez to, ze diabel wraz z demonami - udaja jasnosc, powoduja tez uniesienia, wizje, stoja tez za przepowiedniami. Iluz to mowi; sluszalem wyrazny glos w sercu - kosciol jest zbawieniem, nie przejmuj wiec sie i nie troszcz sie, bo kosciol trwa juz 2 tys. lat (iako jeden z przykladow ostani przeczytanych ) ...zatem serce udaje tez Ducha Bozego. diabel nie jest nic w stanie wymyslec jak tylko podszywac sie pod Jezusa i Ducha...bo zostal by rozpoznany. Ten zatem, ktory nie dostapil Ducha i nie poznal...poprzez Ducha poznaje sie tez wlasne serce - wowczas sie widzi jakie jest zwodniczne z upodobaniem uswiadamiajce....nalezy zatem byc pewnym, ze do serca Duch nie wchodzi, bo poznanie nie bierze sie z ciala czyli serca. A poznie jest duchowe, bo od Ducha pochodzi. Wystrzegajcie sie serca jezeli nie poznaliscie Ducha...Jasnosci i bieli nie do podrobienia przez diable.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama