Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kolędowa dawka mocy

Pracownicy Grupy Tauron stanęli za mikrofonami Radia eM, by swoim śpiewem dodać otuchy chorym dzieciom i ich rodzinom.

Był listopad, gdy zaczynali nagrywać najpiękniejsze kolędy i pastorałki w ramach akcji MegaMoc Kolędowania. Na co dzień zajęci rozliczeniami za energię, tworzeniem tabel z danymi czy korespondencją z klientami, tym razem spotkali się w niecodziennych okolicznościach, aby przygotować prezent dla chorych dzieci. W ramach wolontariatu pracowniczego w inicjatywę włączyło się blisko pięćdziesięciu pracowników Grupy Tauron, którzy w podziale na duety, tercety oraz chór stworzyli „MegaMoc Kolędowania” – płytę zawierającą dziesięć najbardziej znanych i lubianych kolęd i pastorałek.

Energia w głośnikach

Nagrania odbywały się pod czujnym okiem, a właściwie uchem, Grzegorza Pikulińskiego. Specjalista w zespole komunikacji Tauron Polska Energia z zamiłowania jest muzykiem, jednak nigdy wcześniej nie miał możliwości sprawdzenia swoich sił w studiu nagraniowym. Teraz miał przed sobą jeszcze jedno zadanie: przyporządkować poszczególnych wykonawców według predyspozycji wokalnych do odpowiednich utworów. Nie było to łatwe, bo do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się ponad pięćdziesiąt osób.

Wszyscy uczestnicy śpiewali bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Księgowe, prawnicy, elektroenergetycy czy monterzy stanęli razem przy mikrofonie, by dać radość dzieciom. – Świadomość, że jesteśmy tu po to, by zrobić coś dla najbardziej potrzebujących, była jak doładowanie akumulatorów. Dało nam to również wiele radości, którą razem z ciepłem płynącym z kolęd chcemy przekazać dzieciom i ich bliskim – podkreśla pan Grzegorz.

Radosław Dubas, który z Klaudią Gawlik zaśpiewał w duecie kolędę „Anioł pasterzom mówił”, zwraca uwagę, że to nie pierwsza taka inicjatywa Grupy Tauron. Już 5 lat temu jej pracownicy wystąpili w Chórze Energetyków na deskach chorzowskiego Teatru Rozrywki. W zeszłym roku wcielili się w role lektorów opowiadających dzieciom mądre i zabawne historie. Te nagrania również trafiły na szpitalne korytarze oddziałów dziecięcych. – Kiedy tylko pojawiła się kolejna możliwość wsparcia fundacji Iskierka w działaniach na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, zainteresowanie wśród pracowników było bardzo duże – opowiada Radosław Dubas. – Ponieważ w naszych spółkach pracuje bardzo dużo osób, niektórzy z nas znali się wcześniej tylko z e-maili i dopiero w studiu zobaczyli się na żywo po raz pierwszy. Widać było u wszystkich zaangażowanie i podekscytowanie faktem, że nasza energia, wyśpiewana w tych kolędach, popłynie w głośnikach szpitalnych oddziałów. I że w ten sposób damy tym dzieciom cząstkę siebie; powiemy im, że nie są w tym wszystkim same.

Śnieżna bitwa z Tauronkiem

W mroźny grudniowy dzień nadszedł czas spotkania z tymi, dla których śpiewali kolędnicy z Grupy Tauron. Na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach pojawił się święty Mikołaj, który w torbach wypełnionych prezentami miał również płyty z kolędami. Te zabrzmiały tym razem także na żywo, bo pracownicy Taurona przynieśli ze sobą gitarę. Oprócz tradycyjnych kolęd zaśpiewali współczesne piosenki bożonarodzeniowe: „Jest taki dzień” czy „Last Christmas”. Nie brakło też okazji do zabawy. Dzieciaki stoczyły śnieżną bitwę z byczkiem Tauronkiem – firmową maskotką (w roli śniegowych kulek wystąpiły białe piłeczki). Na buziach naznaczonych chorobą wreszcie pojawiły się uśmiechy. – Dzięki takim akcjom dziecko przestaje kojarzyć szpital z bólem, z cierpieniem – twierdzi Aleksandra Smaza, mama 3-letniej Marcelki. – Trzeba umilić czas tym dzieciakom, ponieważ przechodzą więcej niż niejeden dorosły. Cieszę się, że moja córka kojarzy przyjazdy do szpitala z zajęciami, które są tutaj organizowane. Wszystko, co robi się dla tych dzieci, jest bardzo ważne dla nas, rodziców. A płyta z kolędami na pewno będzie w użyciu – dodaje.

Muzyczne spotkanie świąteczne, a także planowany bal karnawałowy czy warsztaty terapeutyczne to tylko część współpracy Grupy Tauron z fundacją Iskierka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Równolegle rozpoczynają się prace remontowo-modernizacyjne, które mają usprawnić funkcjonowanie oddziału i poprawić komfort hospitalizacji małych pacjentów. Zostanie m.in. powiększona świetlica do prowadzenia zajęć edukacyjnych i terapeutycznych z dziećmi, wyremontowane zostaną dwie łazienki i sala rehabilitacyjna. Powstanie też gabinet USG i nowa sala pobytu dziennego.

Być blisko siebie

– Od ostatniego remontu minęło kilka lat, co zrodziło wiele nowych potrzeb – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes fundacji Iskierka. – Chcemy m.in. stworzyć większą kuchnię dla rodziców, by był to element dopełniający nasze działania związane z projektem „JedzOnko”, czyli edukacją i promowaniem zdrowego oraz świadomego odżywiania dzieci, szczególnie w trakcie leczenia. Oprócz pokoju psychologa zaplanowaliśmy też pomieszczenie, w którym lekarz będzie mógł spokojnie, w atmosferze poufności porozmawiać z rodzicem. Finansowe wsparcie takich działań, pochodzące z zewnątrz, daje nam większe możliwości i pozwala odpowiadać na realne, istotne potrzeby małych pacjentów i ich opiekunów na wielu płaszczyznach. Dlatego bardzo się cieszymy z nawiązanej współpracy.

Filip Grzegorczyk, prezes zarządu, podkreśla, że firma nie tylko zaopatruje klientów w energię elektryczną, ale także aktywnie działa na rzecz otoczenia: – W święta Bożego Narodzenia pamiętamy szczególnie o tych, którzy najbardziej potrzebują naszego wsparcia. W tym roku w tym szczególnym czasie pragniemy być myślą z najmłodszymi w szpitalach, hospicjach, domach dziecka.

– Staramy się być blisko tych społeczności, na rzecz których pracujemy – podkreśla Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy spółki Tauron Polska Energia. – Jeśli widzimy, że jest potrzeba, staramy się tej potrzebie zaradzić. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dla dziecka choroba to nie jest tylko fizyczne zmaganie. To jest też zmaganie z samotnością, z brakiem towarzystwa, bo rodzina nie może być przy dziecku przez całą dobę. Więc te dzieci są bardzo stęsknione towarzystwa ludzi z zewnątrz. Może nawet w całej tej akcji to jest najbardziej wartościowe: że spotkamy się, będziemy z tymi dziećmi, blisko. Wierzę, że kiedyś, gdy wyzdrowieją, każde dobro, którego doznały, pozwoli im iść przez życie z bardziej pogodną twarzą. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama