Nowy numer 48/2023 Archiwum

Chwila modlitwy

Jest wigilijny wieczór. Światło świec oświetla rozmodlone twarze dzieci. Zanim zasiądą do suto zastawionego stołu, odmówią modlitwę przed małą stajenką stojącą obok choinki.

Ten obraz powstał w Niemczech mniej więcej sto lat temu. Dziś w krajach Europy Zachodniej z tej tradycji pozostał tylko suto zastawiony stół, a i u nas w wielu domach pod choinką nie ma już stajenki. Można powiedzieć, że tak jak przed tysiącem lat chrystianizowano pogańskie zwyczaje, tak teraz obserwujemy proces odwrotny.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy