Nowy numer 13/2020 Archiwum

Liczenie wiernych

Jak być wiernym, gdy nic się nie dzieje, jak w polskim filmie, i człowiek ma ochotę wyjść… z kaplicy?

W czasach lansowanej na każdym kroku niewierności, gdy wszystko staje się umowne, w przestrzeni wymieszania, postmodernistycznego relatywizmu, zlewania się światów, wartości i pojęć, Bóg przypomina: bądź wierny. Wytrwaj.

Formacja duchowa to długi dystans, a nie efektowny sprint. W dzisiejszym psalmie śpiewamy: „Łaskawość i wierność spotkają się z sobą, ucałują się sprawiedliwość i pokój. Wierność z ziemi wyrośnie, a sprawiedliwość wychyli się z nieba”. Bądź wierny, a Bóg odpowie łaską.

„Wytrwajcie w miłości mojej” – prosił Jezus. Słowo „wytrwajcie” nie pachnie sielankowo. Nosi w sobie pewną decyzję, determinację, zmaganie z przeciwnościami.

Co zrobić, gdy w naszym życiu duchowym wzdychamy za inżynierem Mamoniem: „Nuda, nic się nie dzieje, proszę pana. Bardzo niedobre dialogi są, w ogóle brak akcji jest. Aż ma się ochotę wyjść z kina”, a jedynym owocem, jaki oglądamy jest figa z makiem? Trwać w Nim. Wiernie. U ukryciu lub w świetle reflektorów. Ale przede wszystkim w ukryciu. W zamkniętej izdebce. Oczekiwać z tęsknotą na Jego odpowiedź.

Gdy jeden z dominikanów zapytał o. Badeniego o sekret kontemplacyjnej modlitwy usłyszał: „To trzy słowa. Siedź na d…”

Rabini pisali, że błąd Adama i Ewy polegał na tym, że od razu sięgnęli po owoc…

Bóg jest ponad czasem. Wie, kiedy zainterweniować. Nie spóźnia się z odpowiedzią.

„Bóg umieścił człowieka w ogrodzie, nie w fabryce” ‒ napisał kiedyś mój znajomy Łukasz Nauman. Wiara jest relacją, która trzeba pielęgnować.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • Anonim (konto usunięte)
  09.12.2019 09:18
  W modnej ostatnio wierze "emocjonalnej" łatwo jest twierdzić, że nic się nie dzieje. Bo w sumie nic spektakularnego się "nie dzieje".
  Co więcej, patrząc, że nawet powtarzających się świat BN nie potrafimy już często obchodzić 25 grudnia, lecz czynimy to przez cały adwent (choineczki, światełeczka czy zakupki prezencików) trudno jest siąść jak to radzi cytowany dominikanin i trwać, mimo, że "nic się nie dzieje".
  doceń 4
 • Lucjan_Biel
  09.12.2019 10:05
  Lucjan_Biel
  Wkurza mnie natarczywe wielokrotne cytowanie o. Badeniego, tego z 4 literami. Nie uchodzi redaktorze. Poza tym podoba mi się pański dzisiejszy artykuł.
  doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji