Nowy numer 03/2020 Archiwum

Możemy razem wyjść na boisko

– Oświadczam oficjalnie: Polacy nie są w żaden sposób odpowiedzialni za Holocaust – mówi Alexander Ben Zvi, ambasador Państwa Izrael w Polsce.

Jacek Dziedzina: Mecz Izrael–Polska podczas finału Euro 2020 – marzenie ambasadora?

Alexander Ben Zvi: Nie wiem jak Polska, ale Izrael z pewnością nie zagra w finale. (śmiech) Jestem realistą. Nie graliśmy najlepiej w tych eliminacjach. Byłbym wystarczająco szczęśliwy, gdybyśmy po prostu weszli do Euro, co teoretycznie ciągle jeszcze jest możliwe.

Polska wygrała ostatni mecz z Izraelem, ale to nie futbol rozbudza największe emocje między naszymi narodami. Są bardziej drażliwe kwestie.

Zgadza się.

Cały świat obiegły wyniki sondażu Ligi Przeciwko Zniesławieniom, z których miałoby wynikać, że Polska jest najbardziej antysemickim krajem. Pan tego polskiego antysemityzmu doświadcza na co dzień?

Chcę powiedzieć bardzo jasno: Polska nie jest antysemickim krajem. Czy mamy w Polsce różne antysemickie zdarzenia? Tak, mamy. Ale to nie oznacza, że cały naród i kraj jest antysemicki. Oczywiście są różne odczucia wśród Żydów. W Izraelu mieszka wiele osób, które przeżyły Holocaust w Polsce. Niektórzy z nich mają niedobre odczucia wobec Polski, bo przeżyli tu tragiczne wydarzenia. Niektórzy mają bardzo dobre odczucia, bo to Polacy ich ocalili. Dlatego też każde generalizowanie jest fałszowaniem rzeczywistości.

To dlaczego cały czas ktoś chce udowodnić, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki? To są zarówno środowiska w Izraelu, jak i w USA.

To zależy od tego, co ktoś rozumie przez antysemickie zachowanie. Nie można porównywać mowy nienawiści, jaką stosują nieraz niektórzy politycy skrajnie prawicowi czy publicyści, z tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w USA, gdzie ludzi zostali zabici. Nie wiem, jakie kryteria stosowali autorzy tych badań. Ile antysemickich publikacji, wypowiedzi wzięli pod uwagę. Musimy powiedzieć, że było tylko kilka antysemickich zdarzeń w Polsce.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • seitz
  07.01.2020 09:23
  Niewiarygodni. Teraz tak oświadczają, a za miesiąc nie dopuszczą prezydenta Dudy do głosu w czasie rocznicy wyzwolenia obozu.
  Wypowiadać się tam będą sami oswobodziciele, czyli Rosja, Francja i oczywiście Niemcy.
  doceń 12
 • planner1962
  08.01.2020 03:42
  planner1962
  Redaktor artykulu zadaje dobre pytania. Mocne pytania i prawdziwe pytania. Zydowski ambasador sie gubi i opowiada jak kazdy amasador. Jest jednak faktem nieuniknionym, ze zydzi wprost nienawidza polakow i ich katolickosc! Od mometu odrzucenia Jezusa - "Logosu", ich nienawisc wzrasta i eskaluje przez manipulacje, klamstwo, polityke "przemyslu holokaustu". Ambasador ma racje - po utracie dobr materialnych ( przez hitlerowskiego najezdzce) na terenie Polski - zazdrosc, zemsta, nienawisc i chec zemsty jest widoczna bardzo u zydow w izraelu i diasporze zydowskiej w USA. Proponuje, aby odnowic modlitwy przedsoborowe o nawrocenie narodu, ktory ukrzyzowal Chrystusa, ale jeszcze mocniej - ktory odrzucil Chrystusa na wieki az do dnia dzisiejszego. Jesli nie bedzie powrotu i nawrocenia tego narodu ( powiedzmy - zagubionego ) nie bedzie pokoju na swiecie.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama