Nowy numer 4/2021 Archiwum

Powrót Mszy trydenckiej w Katowicach

Wraz z początkiem nowego roku liturgicznego, w pierwszą niedzielę Adwentu do Katowic powróciła Msza święta w tradycyjnym rycie rzymskim. Dzięki decyzji ks. abpa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, ks. Krzysztof Stala odpowiedzialny za Msze trydenckie w Tychach, odprawiać będzie je także w Katowicach.

 - Jak sam Benedykt XVI podkreślał w motu proprio Summorum Pontificum, Msza trydencka to jest jedna z dwóch form celebrowania tej samej Mszy. Możemy powiedzieć, że są to dwa płuca Eucharystii - powiedział w rozmowie z KAI ks. Krzysztof Stala nawiązując do tematyki programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce poświęconego Eucharystii i opracowanego przez Komisję Duszpasterstwa KEP. Jak dodaje ks. Stala - nadzwyczajnej forma rytu rzymskiego pomaga dostrzec głębię Eucharystii w ciągłości historii i lepiej zrozumieć zwyczajną formę rytu rzymskiego.

Wierni z Katowic starali się o Mszę trydencką w swoim mieście już od dłuższego czasu. Jak zauważa Jarosław Syrkiewicz z Międzynarodowej Federacji Una Voce wspierającej rozpowszechnianie Mszy świętej w formie nadzwyczajnej, wymagało to wielu wysiłków.

- Katowice jako ostatnie z największych polskich miast mogą cieszyć się od dzisiaj Msza trydencką odprawianą w sposób regularny. Staranie trwały już od pewnego czasu i dzisiaj zakończyły się sukcesem. Nasze środowisko dziękuje bardzo ks. Krzysztofowi Steli który podjął się jej odprawiania, proboszczowi parafii św. Jana i Pawła ks. Adamowi Wyciskowi w Katowicach-Dębie za gościnne przyjęcie, oraz ks. kanclerzowi katowickiej kurii - ks. Janowi Smolcowi - bez którego ta Msza by nie zaistniała. Duża frekwencja (180 osób) - świadczy o tym, że jest ona potrzebna i na pewno pomoże wielu wiernym w rozwoju duchowym i większym zagłębieniu się w Kościół i Jego historię. - powiedział w rozmowie z KAI Jarosław Syrkiewicz.

Msza trydencka w Katowicach będzie sprawowana raz na dwa miesiące w kościele świętych męczenników Jana i Pawła. Regularne celebracje rozpoczęły się w pierwszą niedzielę Adwentu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze