Nowy numer 03/2020 Archiwum

"245 milionów chrześcijan jest prześladowanych na świecie każdego dnia"

W dniach 26-28 listopada obraduje w Budapeszcie II międzynarodowa konferencja o prześladowania chrześcijan w dzisiejszym świecie. Przemówienia powitalne wygłosili premier Węgier Viktor Orbán, kardynał-prymas Péter Erdő i biskup Kościoła reformowanego w tym kraju István Szabó. W spotkaniu uczestniczą liczni zwierzchnicy Kościołów, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu i Afryki, a także przedstawiciele rządów m.in. Polski, Włoch, Nigerii, Libanu i Stanów Zjednoczonych.

Według organizatorów celem konferencji jest „znalezienie odpowiedzi i rozwiązań dla najbardziej zaniedbanego cywilizacyjnego i związanego z prawami człowieka kryzysu naszych czasów”, jakim jest tragiczne zjawisko prześladowania chrześcijan. Chodzi o to, aby bardziej związać z sobą rządy oraz organizacje rządowe i pozarządowe tak, aby dzięki ich skoordynowanym działaniom i wspólnym akcjom lepiej chronić ludzie w regionach ogarniętych tym kryzysem.

„Do spotkania się tutaj mamy 245 milionów powodów, tylu bowiem chrześcijan jest prześladowanych na świecie każdego dnia” – powiedział, otwierając obrady Tristan Azbej, węgierski sekretarz stanu ds. prześladowanych chrześcijan, Kierowany przezeń urząd zorganizował to spotkanie.

Premier Orbán zwrócił uwagę, że – według statystyk – chrześcijanie stanowią 80 proc. ludzi prześladowanych na świecie za wiarę i skrytykował fakt, że Europa nadal „milczy” w tej sprawie.

Według mediów węgierskich szef rządu zauważył ponadto, że prześladowań chrześcijan w Afryce i na Bliskim Wschodzie nie można oddzielić od sytuacji w Europie. Ostrzegł raz jeszcze, że Węgry stoją w obliczu „inwazji migrantów muzułmańskich” i muszą się przed tym bronić. Istnieje też prawo do ochrony kultury chrześcijańskiej, podkreślił mówca, że w prześladowaniu chrześcijan nie chodzi o tylko o ataki wobec pojedynczych ludzi lub wspólnot, ale „w wyniku piętnowania, upokarzania i prześladowania atakowana jest nasza kultura”.

Jednocześnie Orbán wskazał na prowadzoną od ponad roku akcję „Hungary Helps” (Węgry Pomagają), w ramach której jego rząd wspiera chrześcijan w Iraku i Syrii. Na te projekty pomocy wydano dotychczas ok. 40 mln dolarów. W ten sposób Węgry dają prześladowanym chrześcijanom potrzebne im obiekty, np. domy, szpitale czy szkoły. „A oni dają nam to, czego Europa najbardziej dziś potrzebuje: wiarę chrześcijańską, miłość i wytrwałość” – oświadczył szef rządu. Jego zdaniem kontynent nasz może się uratować jedynie wówczas, gdy „powróci do źródła swoich prawdziwych wartości, a więc do swojej tożsamości chrześcijańskiej”.

« 1 2 »
  • saherb
    28.11.2019 05:42
    Tymczasem Parlament Europejski debatuje o rzekomych prześladowaniach osób LGBT w Polsce.
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama