Nowy numer 44/2020 Archiwum

Moda na polską modę

Coraz częściej Polki wybierają rodzime firmy odzieżowe. Dlaczego?

Zagraniczna sieciówka czy niewielka pracownia krawiecka po drugiej stronie ulicy? Polki coraz częściej wybierają szycie na miarę lub kupują ubrania od firm rodzimych i niewielkich, choć czasem muszą zapłacić więcej.

Z czego wynika ta swoista moda na polską modę?

Dość tandety

W sieciówce cena prostej bluzki to ok. 50 zł. Gdy przychodzi czas przecen, cena zjeżdża nawet o połowę. – Przekonałam się, że ubrania szyte w Bangladeszu czy innym egzotycznym kraju są jednak fatalnej jakości – przekonuje Melania z Warszawy. – Dlatego staram się już nie kupować w takich sklepach, bo to się po prostu na dłuższą metę nie opłaca. Wolę polskie firmy: płacę więcej za bluzkę, ale noszę ją kilka lat, bo nie rozwala się po drugim praniu.

Elżbieta Bober, właścicielka i założycielka marki Zygzak, przekonuje, że klientki kupują i wracają do niej, bo po prostu cenią sobie jakość. – Dbamy o każdy szczegół naszych ubrań. O jakość materiałów, wykonanie, kolor, fason – opowiada Bober. – Poza tym nasze wyroby są i eleganckie, i po prostu funkcjonalne. Panie, które kupują nasze ubrania, to zwykle osoby w wieku 25–45 lat, które muszą dobrze, profesjonalnie wyglądać, ale jednocześnie chcą się czuć komfortowo, wybierają więc elegancję, która jednocześnie jest wygodna. Sprzedajemy takie sukienki czy spódnice, w których my, pracownice Zygzaka, czujemy się również swobodnie i pięknie.

Zagraniczne sieciówki produkują dużo i szybko. Trudno za nimi nadążyć małym firmom, bo nowe kolekcje, czy też ich fragmenty, pojawiają się w sklepach nawet co kilka tygodni. Jest to z jednej strony dla klienta bardzo wygodne: można uzupełniać garderobę, odświeżać ją w miarę możliwości i potrzeb. Z drugiej jednak może stać się pułapką bylejakości, drenażu portfela i… braku oryginalności.

– Nie lubię wyglądać „jak wszyscy”, czy raczej „jak wszystkie”, a do tego sprowadza się kupowanie w dużych sklepach modowych – twierdzi 30-letnia pani Alicja, farmaceutka. – Dlatego szukam, szperam, wybieram. Na szczęście w internecie pojawiło się teraz wiele sklepów, które promują i sprzedają wyłącznie oryginalne ubrania i polskie marki. Warto tam zaglądać, bo po prostu czuję się w takich ubraniach wyjątkowo. Poza tym gdy wypatrzę promocję, cena nie różni się nawet od tej z sieciówek.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama