Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ja tam swoje wiem 

Pytali o znajomego, więc powiedziałem im prawdę. Nie uwierzyli. Woleli trzymać się swojej wersji. Czy warto przekonywać przekonanych?

Ilu psychologów potrzeba, by wykręcić żarówkę? Jednego, ale żarówka musi chcieć zmiany. 
Prawda wyzwala. Pod jednym warunkiem: że chcemy ją przyjąć.

Kilka osób pytało mnie o los znajomego księdza. Gdy powiedziałem bolesną prawdę o jego niewierności, nie uwierzyli. Woleli trzymać się swojej wersji. Tak było bezpieczniej.

Ludzie wiedzą swoje. Argumenty nie bardzo ich interesują. Koronnym dowodem pewnego paszkwilu na to, że mój znajomy jest wedle niektórych środowisk „niedostatecznie maryjny”, było to, że… „zorganizował w swej parafii rekolekcje poświęcone Matce Jezusa”. Wedle jego oponentów była to jedynie „zasłona dymna”. Majstersztyk! Śmiać się czy płakać? Co ciekawe, inne środowisko nie zaprosiło go na rekolekcje, bo według nich był „zbyt maryjny”.

Czy jest sens bronić się lub tłumaczyć? Nie. Nie przekonasz przekonanych, że nie jesteś wielbłądem.

„Jak Ojciec reaguje na hejt?" – zapytałem przed miesiącem o. Leona Knabita. „Nic nie odpisuję, nic nie robię ‒ uśmiechnął się benedyktyn. ‒ Jak w kawale: »Co dziś będziesz robił?«. »Nic...«. »Ale przecież wczoraj też nic nie robiłeś!«. »Tak, ale nie skończyłem…« (śmiech)". Psy zawsze szczekają, a karawana jedzie dalej…

Rozmowa Marcina Jakimowicza z o. Leonem Knabitem:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także