Nowy numer 23/2020 Archiwum

Stale Mu dziękuję

O sile delikatności i wdzięczności oraz o tym, czy „borejkopodobni” przetrwają czasy przyrośniętych do dłoni smartfonów, opowiada Małgorzata Musierowicz.

Marcin Jakimowicz: „Nasza zakorzeniona w miłości bezbronność tylko pozornie wydaje się kapitulacją i bezradnością” – usłyszałem u małych sióstr Jezusa w Częstochowie. To nie jest baaardzo pobożna metafora? Cały świat krzyczy, że to nieprawda…

Małgorzata Musierowicz: …a ja się zupełnie nie przejmuję tym, co cały świat krzyczy. Krzyki do mnie nie trafiają. Argumenty – tak. Nie wchodzę w kontakt ze złymi emocjami, dobre natomiast zawsze do mnie znajdują drogę. Myślę, że to w nich jest siła. Dobro nie jest ani bezbronne, ani bezradne, niesie w sobie zadziwiająco potężną energię, naprawdę zmieniającą świat. A dlaczego? Dlatego, że znajduje odzew w ogromnej większości ludzkich dusz. I to jest ta potęga.

Widziałem wielokrotnie, z jaką tęsknotą turyści robią sobie selfie przy Roosevelta 5 w Poznaniu i dziwią się, że w spisie lokatorów nie znajdują żadnego Borejki. Mam wrażenie, że to nie zwykła moda, ale tęsknota za bezpieczną przystanią… Często piszą do Pani ludzie z rozbitych rodzin? Często czyta Pani: „zazdroszczę”?

Nie, to nie jest zazdrość. Tak, to jest tęsknota. Odpowiedziałam na nią, tworząc obraz dobrej, kochającej się rodziny, ale także w życiu prywatnym zrobiłam wszystko, by taką rodzinę stworzyć (współtworzyć) naprawdę. To jest, notabene, doskonały sposób na zbudowanie bezpiecznej przystani: samemu się nią stać, dla innych.

Jeżycjada to opowieść o przebaczeniu. Moja znajoma obroniła nawet magisterkę: „Problem przebaczenia w twórczości Małgorzaty Musierowicz”. Naprawdę jest ono uzdrawiające?

Wiem o tej pracy, dostałam ją od autorki, bardzo miłej osoby. Pytanie pańskie powinnam potraktować jako retoryczne – wszyscy przecież wiemy doskonale, że tak właśnie jest: przebaczenie uzdrawia. I winowajcę, i przebaczającego, i świat wokół nich zarazem.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji