Nowy numer 04/2020 Archiwum

Katoliku! Bojkotuj Wigilię!

Kursy Alpha to pryszcz. Nasze śledztwo wykazało, że Boże Narodzenie ma pogańskie korzenie. Skandal w biały dzień!

Od czasu do czasu „zatroskani” przysyłają mi film o tym, że kurs Alpha nie prowadzi do sakramentów. Przeżyłem już pięć takich kursów i mam inne doświadczenie (znam dwie pary, które po latach życia bez ślubu zdecydowały się na sakrament małżeństwa!). Właśnie wróciłem z weekendu Alpha i widziałem, jak wiele osób przystąpiło do spowiedzi (spowiadało naraz pięciu kapłanów) i ilu było na Eucharystii. Co z tego, że kurs powstał w Londynie na gruncie anglikańskim, skoro został znakomicie zaadaptowany do rzeczywistości Kościoła katolickiego i ma jego błogosławieństwo?

Hmmm, a może macie rację? Może śledzenie korzeni to dobry trop? Tylko, proszę w imię logiki i wewnętrznej uczciwości, bądźcie w tym konsekwentni. W żadnym wypadku nie zasiadajcie do wieczerzy wigilijnej 24 grudnia. Te święta mają pogańskie korzenie! W II wieku w Egipcie celebrowano je w dniu narodzin boga Słońca Ajona, ale od 353 roku Kościół przeniósł je na 25 grudnia na dzień… narodzin niepokonanego boskiego Mitry. Straszne!

A Wielkanoc? Po Soborze Nicejskim w 325 roku obchodzimy ją w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, w okolicach 14 dnia miesiąca nisan z kalendarza… hebrajskiego (to oni naprawdę rządzą światem?).

Nie rozumiem tych lęków. Przez wieki to chrześcijaństwo nadawało rytm: chrzciło sztukę, muzykę i pogańskie święta. Świetnie opowiadał o tym o. Joachim Badeni: „Przykładem chrystianizacji pogańskiej kultury jest Panteon, czyli świątynia wszystkich bóstw w Rzymie, który w VII wieku stał się kościołem katolickim. Ówczesny papież Bonifacy wziął ze sobą dwóch diakonów i mnóstwo wody święconej i poszedł do tego Panteonu. «Zrobimy tu porządek, co to za jeden tutaj?» – zapytał papież diakona. «To Apollo». «No to będzie Archanioł Michał, dawaj wodę święconą». Chlap, chlap, chlap. Obeszli cały Panteon i przerobili bóstwa rzymskie na katolickich świętych. Potem zrobili jeszcze jedną rzecz, trochę niepotrzebną – w niektórych miejscach ponaklejali listeczki. To było takie pruderyjne, by nie narazić się różnym starym pannom. Wspaniały rzymski Panteon stał się kościołem parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Na tym polega potęga Kościoła: nie uciekam przerażony od jakiegoś bożka, tylko pytam: coś ty za jeden?”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • DariuszPawluk
  15.11.2019 11:04
  Pomieszanie z poplątaniem, to tak jak bym powiedział że skoro jestem przeciwny malowaniu sprayem w miejscu gdzie są dzieci gdyż jest to dla Nich nie zdrowe to jestem za tym aby nie malować w ogóle lub że skoro jestem za tym aby zdrowi dorośli mogli bić odrobinę alkoholu jeśli chcą to wspieram pijaństwo. Otóż Kościół roztropnie wpuszcza pewne rzeczy czy ceremonie do siebie z innych denominacji, i tak zaakceptował wieniec adwentowy czy kolędę " Cicha noc" ale nie mógł by np pieśni która negowała by jakąłś prawdę i tak jest pieśń którą słyszałem u jednych protestantów "On nie jest opłatkiem w złotej monstracii" A co do Bożego Narodzenia zaskoczę Pana, otóż starożytni Egipcjanie nie obchodzili regularnie żadnego świeta 25 grudnia, gdyż mieli całkiem inny kalendarz oparty na cyklu solarnym oraz ruchu Syriusza i wylewach nilu. Proszę wpierw podpytać się egiptologów za nim bzdurę Pan napisze.
  doceń 24
 • Urszula1983
  15.11.2019 15:09
  Niektórym krytykom nie przeszkadza św.Mikołaj w stroju Coca-Coli,a przeszkadza Halloween i Harry Potter.
 • Marek_Piotrowski
  15.11.2019 16:39
  Niestety, Pan Redaktor wypowiedział się na temat, którego nie poznał. Boże Narodzenie nie ma nic wspólnego z pogańskimi rzekomymi źródłami. Nie wiem po co powtarzać koncepcje XIX wiecznego antyklerykalizmu. Kto ciekaw, zapraszam do obszernego tekstu z materiałami źródłowymi na ten temat http://analizy.biz/marek1962/bozenarodzenie.pdf
  doceń 28
 • Anonim (konto usunięte)
  15.11.2019 19:04
  No cóż, cenzura ma swoje prawa, trudno z nią dyskutować. Inaczej więc. Odnoszę wrażenie, że mądrość i rozwaga w Kościele dzisiaj wymieniane są bezrefleksyjnie na entuzjazm.
  doceń 13
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji